Журнал «Медицина неотложных состояний» 5(52) 2013
Вернуться к номеру
Ігорю Порфирійовичу Шлапаку
Рубрики: Медицина неотложных состояний
Разделы: Юбилеи
Версия для печати
Славний сімдесятирічний ювілей відзначає відомий вітчизняний анестезіолог, завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, професор Ігор Порфирійович Шлапак.
І.П. Шлапак народився 29 вересня 1943 року в сім’ї педагогів на Вінниччині. У 1968 році закінчив із відзнакою Київський медичний інститут імені О.О. Богомольця. Свою трудову діяльність в анестезіології та реаніматології І.П. Шлапак починає в одному з провідних лікувальних закладів Києва — клінічній лікарні імені Жовтневої революції (нині — Олександрівська лікарня м. Києва). У 1970 році І.П. Шлапак вступає до аспірантури на кафедру анестезіології і реаніматології Київського державного інституту удосконалення лікарів, міцно зв’язавши своє життя з цим науковим і навчальним закладом. У 1975 році він захищає кандидатську дисертацію, присвячену екстракорпоральній перфузії ізольованої печінки.
Із 1974 по 1987 рік працював асистентом, а з 1987 року — доцентом кафедри анестезіології і реаніматології Київського державного інституту удосконалення лікарів.
У рамках становлення в Україні медицини критичних станів у Києві створюється науковопрактичне об’єднання швидкої медичної допомоги та медицини катастроф. У 1994 році в цій установі клініку анестезіології, інтенсивної терапії та реанімації очолює І.П. Шлапак. Із цього часу і до 2005 року він був беззмінним головним спеціалістом МОЗ України в галузі клінічної токсикології, і розвиток токсикологічної служби в нашій країні нерозривно пов’язаний з іменем І.П. Шлапака.
У 1995 році І.П. Шлапак захищає докторську дисертацію, а в 1996 році очолює кафедру анестезіології та інтенсивної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика. У 1998 році кафедра під керівництвом І.П. Шлапака стає опорною серед подібних кафедр України. З того часу протягом багатьох років кафедра анестезіології та інтенсивної терапії НМАПО імені П.Л. Шупика утримує передові позиції в організації навчального процесу, методичній, науковій та лікувальній роботі. І в цьому велика заслуга її керівника — професора І.П. Шлапака.
Наукові інтереси І.П. Шлапака є надзвичайно широкими і стосуються проблем інтенсивної терапії черепномозкової та поєднаної травм, гострих отруєнь та інсультів, сепсису, шоку, цукрового діабету, гострого панкреатиту, лікування больових синдромів, застосування регіонарної анестезії тощо.
Ігор Порфирійович Шлапак є автором понад 300 наукових публікацій із різних проблем анестезіології та інтенсивної терапії. Серед них — перший національний підручник «Анестезіологія та інтенсивна терапія» за редакцією І.П. Шлапака, 14 наукових посібників і монографій. Він є членом редакційних рад і редколегій 7 наукових медичних часописів, беззмінним головним організатором і співголовою оргкомітету міжнародних форумів «Британоукраїнський симпозіум з анестезіології та інтенсивної терапії», що стали відомими і популярними не тільки в Україні, але й далеко за її межами.
Професор І.П. Шлапак плідно розвиває вітчизняну анестезіологію та інтенсивну терапію з багатьма своїми колегами та учнями. Він особисто підготував 21 кандидата та 3 докторів медичних наук; нині є науковим консультантом 6 здобувачів наукового ступеня доктора наук.
Ігор Порфирійович Шлапак — заслужений діяч науки і техніки України (2003 р.), академік Академії наук вищої освіти (2010 р.), віцепрезидент Асоціації анестезіологів України, голова спеціалізованої вченої ради Д.26.613.02 із захисту докторських і кандидатських дисертацій при Національній академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, член проблемної комісії з анестезіології та інтенсивної терапії МОЗ та АМН України.
Колеги, співробітники та учні щиро вітають Ігоря Порфирійовича Шлапака з видатною датою та сердечно бажають міцного здоров’я, творчого натхнення, невичерпної енергії та успіхів в усіх справах!
Співробітники кафедри анестезіології
та інтенсивної терапії НМАПО
імені П.Л. Шупика