Цілі дослідження. Це дослідження проводилось з метою перевірки гіпотези, згідно з якою небіволол, антагоніст β1-адренорецепторів з β2,3-агоністичними властивостями, може покращувати –перебіг ЛАГ та змінювати пов’язаний з ЛАГ фенотип легеневих ендотеліальних клітин.
β1-селективним адреноблокатором першого покоління. На культивованих ендотеліальних клітинах легеневої артерії хворих на ЛАГ були досліджені процеси проліферації ендотеліальних клітин легеневої артерії, синтез вазоактивних речовин і фактора запалення, а також вплив цих речовин на гладком’язові клітини легеневої артерії. Ми оцінили вплив обох β-блокаторів на поперед–ньо спазмовані фрагменти легеневої артерії, а також порівняли ефекти обох β-блокаторів при експериментальній ЛАГ.
Вплив різних β-блокаторів на агрегацію тромбоцитів у хворих на ішемічну хворобу серця на подвійній антитромбоцитарній терапії
Ignjatovic V., Pavlovic S., Miloradovic V. et al.
Обґрунтування. Застосування β-бло–ка–торів у лікуванні пацієнтів з ішемічною хворобою серця асоціюється зі зниженням частоти стенокардії та смертності пацієнтів. Через тяжкий перебіг захворювання, а також у зв’язку з попередніми серцево-судинними втручаннями багато пацієнтів з ішемічною хворобою серця (ІХС) отримують подвійну антитромбоцитарну терапію з метою більшого пригнічення агрегації тромбоцитів. Вплив β-блокаторів на агрегацію тромбоцитів у хворих, які використовують антиагреганти, вивчений недостатньо.
Мета дослідження. Вивчити вплив різних β-блокаторів на агрегацію тромбоцитів у хворих, які приймають подвійну антитромбоцитарну терапію.
Методи. У дослідження було включено 331 пацієнта, які перебували на лікуванні у відділенні кардіології одного з клінічних центрів Балкан протягом 2011 року. Пацієнти були розподілені на 4 групи залежно від типу β-блокаторів, які вони отримували (бісопролол, небіволол, метопролол, карведилол). Агрегацію тромбоцитів вимірювали за допомогою аналізатора: аденозиндифосфатзалежну (АДФ) — для оцінки ефектів клопідогрелю, агрегацію, індуковану арахідоновою кислотою, — для оцінки впливу ацетил–саліцилової кислоти. А також використовувався TRAP-тест (TRAP — пептид, що активує рецептори тромбіну) для оцінки базової агрегації тромбоцитів. Також розраховувалися співвідношення різних видів агрегації порівняно з вихідними даними, що відображають ступінь блокади агрегації тромбоцитів. Вибірка хворих була репрезентативною.
Результати. Пацієнти, які використовували небіволол, мали значно більш низьке значення коефіцієнта АДФ-залежна агрегація/TRAP-тест (0,39 ± 0,30) порівняно з пацієнтами, які викори–стовували бісопролол (0,48 ± 0,26, р = 0,038), також у них відзначалася тенденцію до більш низьких значень тесту АДФ-залежної агрегації (328,0 ± 197,3 проти 403,7 ± 213,2; р = 0,059), у той час як не було виявлено статистично значущої різниці в значеннях інших лабораторних показників функції тромбоцитів між іншими групами.
Висновок. Хворі на ІХС, які перебували на подвійний антитромбоцитарній терапії й використовували небіволол, мали значно нижчі рівні залишкової АДФ-індукованої агрегації тромбоцитів порівняно з початковим рівнем, ніж пацієнти, які використовували бісопролол.
J. Cardiovasc. Pharmacol. Ther. — 2015 Apr. — 13.
Витрати ресурсів системи охорони здоров’я на лікування пацієнтів з артеріальною гіпертензією, які були переведені з метопрололу на небіволол
Chen S., Fu A.C., Jain R., Tan H.
Обґрунтування. Поширеність артеріальної гіпертензії збільшується в Сполучених Штатах, і пов’язані з цим витрати зростають. Незважаючи на багато варіантів лікування, тільки близько 50 % американців з гіпертонією досягають оптимального контролю. Пацієнти, які отримують небіволол, бета-блокатор третього покоління, мають менше побічних ефектів і довше продовжують терапію порівняно з пацієнтами, які приймали інші гіпотензивні засоби. Мало що відомо про вплив переходу пацієнтів з прийому бета-блокаторів другого покоління, таких як метопролол, на небіволол на витрати ресурсів системи охорони здоров’я.
Мета дослідження: оцінка впливу переходу хворих з артеріальною гіпертензією з метопрололу на небіволол на витрати ресурсів охорони здоров’я та їх вартість.
Метод. Це ретроспективний аналіз на основі даних 765 дорослих у віці ≥ 18 років, у яких було діагностовано гіпертонічну хворобу в період із 1 січня 2008 року до 31 грудня 2012 року і які мали претензії до лікування. Дані були взяті з бази даних комплексних досліджень Health Core. Дослідження було проведено в період з 1 липня 2007 року до 30 червня 2013. Пацієнти, які були включені в дослідження, мали отримувати метопролол ≥ 6 місяців до їх переведення на лікування небівололом (передперіод) і продовжувати прийом небівололу протягом 6 місяців після включення (постперіод). Пацієнти, які мали показання до призначення саме метопрололу, а не небівололу, були виключені з дослідження. Основ–ними критеріями оцінки було використання ресурсів охорони здоров’я та витрати на лікування серцево-судинних ускладнень, що пов’язані з наявністю основного захворювання. Використання ресурсів, пов’язаних із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ), було розраховано на основі 100 пацієнтів на місяць; витрати, пов’язані з ССЗ у доларах США, були розраховані на одного пацієнта на місяць (ОПМ) у 2013 році.
Результати. У цілому 765 пацієнтів були включені до аналізу. Порівняно з передперіодом пацієнти, які були переведені з метопрололу на прийом небівололу, мали значно менше серцево-судинних подій, які призвели до відвідування відділень невідкладної допомоги (0,2 проти 0,04, відповідно; Р = 0,012), і менше амбулаторних відвідувань, пов’язаних із серцево-судинною патологією (9,2 проти 6,7 відповідно; р < 0,001). Кількість стаціонарних відвідувань в передперіоді та постперіоді не мала вірогідно розбіжності розбігу (0,3 проти 0,1 відповідно; Р = 0,164). Пацієнти, які були переведені на небіволол, також мали значно нижчі витрати на невідкладну допомогу (ОПМ $6 проти $1 відповідно; Р = 0,028) і більш низькі загальні медичні витрати (ОПМ $94 проти $54 відповідно; Р = 0,020).
Висновок. Аналіз реальних даних показує, що пацієнти з артеріальною гіпертензією, які переходять з препарату другого покоління метопрололу на лікарський засіб третього покоління небіволол, використовують значно менше ресурсів охорони здоров’я (наприклад, візити до відділення невідкладної допомоги та амбулаторні відвідування) і мають нижчі медичні витрати, пов’язані з лікуванням серцево-судинних захворювань.
Примітка авторів. Результати всіх сучасних досліджень базуються на застосуванні оригінального небівололу й не можуть бути автоматично перенесені на генеричні препарати, оскільки при реєстрації генериків не вимагається підтвердження співвідношення 1 : 1 право- та лівообертальних ізомерів у діючій речовині. При цьому вазодилатуючий ефект забезпечується саме лівообертальним ізомером. При зменшенні в молекулі цього ізомеру більшість переваг над звичайними кардіоселективними препаратами може бути втрачена.
Am. Health Drug Benefits. — 2015 Apr. — 8(2). — 71-80.