Фактори, що провокують розвиток хвороби Альцгеймера
Авторы: Войтович Олена, м. Київ
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
Хвороба Альцгеймера − це один з видів деменції (набутого слабоумства). Зазвичай деменція типу Альцгеймера розвивається після 65 років і неухильно прогресує, але зустрічається і так званий ранній Альцгеймер у молодих людей до 30 років. На даний момент це невиліковне захворювання, від якого страждає близько 50 мільйонів людей.
Основні ознаки хвороби Альцгеймера
Розвиток хвороби Альцгеймера поділяється на 4 стадії: предеменція (перші симптоми з᾽являються приблизно за 8 років до постановки діагнозу), рання, помірна і тяжка деменція. Симптоми:
- зниження пам᾽яті (у першу чергу короткочасної),
- зниження здатності концентрувати увагу і переключатися між завданнями,
- порушення абстрактного мислення,
- зменшення активного словникового запасу, зниження швидкості мовлення,
- у розмові часто виникають «неправильні» слова, тому що хворий не пам᾽ятає їх значення,
- з᾽являються дратівливість, спонтанна агресія, марення, бродяжництво,
- з часом хворий втрачає здатність самостійно пересуватися, потім і харчуватися.
Причини виникнення
До деменції Альцгеймера призводить пошкодження нервових шляхів у головному мозку внаслідок відкладень сенільних бляшок і нейрофібрилярних клубочків. Що провокує ці відкладення, вчені поки не з᾽ясували, але вже відомо, що через мутації і при комбінації певних генів підвищується ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
Фактори ризику
- Вік. Кожного десятиліття після 60 років ризик захворюваності подвоюється.
- Спадковість. У 15 % випадків захворюваності деменція присутня і у близьких родичів.
- Стать. Захворювання розвивається частіше у жінок.
- Травми голови.
- Синдром Дауна. У таких хворих деменція проявляється на 10−20 років раніше.
- Цукровий діабет ІІ типу.
- Артеріальна гіпертензія.
- Нездоровий спосіб життя: брак фізичної активності, ожиріння, підвищений рівень холестерину і/або глюкози в крові, нестача вітамінів і клітковини в раціоні, куріння (в тому числі пасивне).
До речі, було помічено, що люди, які займаються активною інтелектуальною діяльністю, рідше страждають від цього захворювання.
Лікування хвороби Альцгеймера
Препаратів, здатних вилікувати хворобу Альцгеймера, на сьогодні не існує. Оскільки поширеність захворювання зростає, а також все частіше реєструються випадки раннього Альцгеймера, це велика проблема, над якою працюють вчені всього світу. Зараз в лікуванні використовуються препарати, спрямовані на підтримку, поліпшення і збереження когнітивних функцій хворого, седативні препарати і антидепресанти. Основні зусилля лікарів і близьких спрямовані на підтримку максимально сприятливого середовища та психологічної атмосфери, здатної знизити швидкість розвитку деменції Альцгеймера.