Гайморит: види і симптоми
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
Гайморит — це найпоширеніший вид синуситу, який являє собою запалення верхньощелепних пазух. Гайморові пазухи з'єднуються з порожниною носа тонкими ходами, товщиною до 3 мм. Унаслідок попадання в організм інфекції слизова носа запалюється, набрякає і перекриває ці ходи, через що порушується природний вихід секрету гайморових пазух. «Закупорені» в пазухах бактерії розмножуються, організм починає їх «труїти» лейкоцитами, і пазуха наповнюється гноєм, який не може вийти.
Залежно від причини розвитку виділяють вірусний, бактеріальний, грибковий, травматичний, алергічний гайморит. Також захворювання може бути одностороннім (тобто уражати пазуху тільки з одного боку) або двостороннім. В окремих випадках нелікований гайморит може залучати до процесу сусідні пазухи, провокуючи фронтит і етмоїдит. Також існують дві форми захворювання: гостра і хронічна.
До симптомів гострого гаймориту належать:
● закладеність носа, відсутність носового дихання;
● іноді під час сморкання виходить гнійний вміст пазух, але немає відчуття очищення і полегшення;
● часткова або повна втрата нюху;
● гноїстий запах з рота;
● температура вище 38 ˚С, озноб;
● загальна слабкість і постійна сонливість;
● головний біль, іноді болять очі;
● біль і відчуття напруженості в області чола і під очима, посилюються при нахилах вперед, різких рухах, кашлі, чханні;
● біль може віддавати в верхню щелепу і зуби;
● рідко може опухати верхня частина щоки і повіки.
Хронічний гайморит має менш виражені симптоми, і хворий зберігає працездатність. Говорити про хронічний гайморит можна після 2 місяців постійної закладеності носа, що супроводжується періодичними болями і відчуттям тиску в верхньощелепних пазухах, а також відповідними проявами на рентгенівському знімку. Крім нежиті і зниження нюху хворий відзначає часті ниючі головні болі, швидку стомлюваність, неприємний запах з рота. Температура зберігається нормальна або зовсім трохи підвищується. Зазвичай хронічний гайморит уражає тільки одну сторону.