Мовленнєва та психологічна реабілітація після інсульту
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
Відновлення мовлення
Порушення мовлення, надбані внаслідок перенесеного інсульту, називаються афазіями. Їх можна розділити на кілька видів:
● хворий розуміє мовлення, але не може говорити сам, виходять нечленороздільні звуки;
● людина не розуміє мовлення, звернене до неї, чує просто набір звуків (хоча при цьому його особисте мовлення може бути збережене, але це складно виявити);
● пацієнту складно розуміти і будувати речення, тому що він «забув» значення багатьох слів і назви багатьох предметів/явищ;
● хворому складно проводити абстрактні зв'язки, розуміти метафори тощо, хоча розуміння простих коротких фраз збережено.
Мовленнєвою реабілітацією займається логопед, який підбирає вправи залежно від особливостей мовленнєвих порушень: з одними пацієнтами в першу чергу необхідно буде заново вчити звуки, тренувати постанову мовленнєвого апарату, з іншими - «згадувати» слова, з третіми - будувати діалоги.
Психологічна та соціальна реабілітація
Людина, яка пережила інсульт і втратила частину функцій, нерідко впадає в стан депресії, тому що відчуває себе неповноцінною, непотрібною суспільству і тягарем для родичів. Психологічна підтримка хворого вкрай важлива, адже, перебуваючи в позитивному і оптимістичному настрої, людина більш мотивована на якнайшвидше відновлення і повернення до активного соціального життя.
Психолог або психотерапевт проводить роботу не тільки з хворим, але і з його найближчим оточенням, підказує, як слід поводитися з пацієнтом, аби й самим не піддатися смутку, якими техніками і прийомами можна користуватися для створення доброзичливої атмосфери вдома.
Неврологи і реабілітологи нагадують: комплекс всіх видів реабілітації, своєчасний початок відновлювальних заходів і адекватне їх коригування можуть повністю позбавити хворого наслідків інсульту і повернути йому колишні радощі життя.