Діагностика та лікування невралгії трійчастого нерва
Разделы: Школа Аксимед
Версия для печати
У діагностиці невралгії трійчастого нерва важлива роль відводиться неврологічному обстеженню, при якому лікар проводить оцінку больового синдрому. Невролог визначає тип больового синдрому, його локалізацію і тригери, що викликають напад болю. Лікар пальпує особу, щоб визначити ділянку ураження трійчастого нерва, зокрема, дізнатися, яка з його гілок уражена, визначає порушення чутливості, рухової функції м'язів, що іннервуються, проводить загальний огляд для виключення супутньої патології. Діагноз встановлюється на сукупності даних: скарги пацієнта, неврологічний огляд, результати додаткових обстежень. З метою встановлення правильного діагнозу, виявлення причини виникнення патології і підбору тактики лікування рекомендують: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, консультацію щелепно-лицьового хірурга, отоларинголога, магнітно-резонансну томографію головного мозку.
На сьогодні повністю вилікувати невралгію трійчастого нерва можливо тільки у разі його механічного стиснення, видаливши подразнюючий чинник. В інших випадках лікування спрямоване на купірування нападу і зниження інтенсивності болю, а також на зниження чутливості тригерних зон. З цією метою застосовується медикаментозна терапія (протисудомні препарати, знеболюючі, анестетики), фізіотерапевтичні процедури.
Якщо консервативне лікування невралгії трійчастого нерва не забезпечує бажаного результату, показано оперативне втручання: розтин корінців нерва, видалення гасерова вузла, блокади гілок нерва. В окремих випадках може знадобитися видалення будь-якої з гілок або всього трійчастого нерва. Однак наслідки такої операції – втрата чутливості зони, за яку відповідав видалений нерв, порушення міміки і рухової функції нижньої щелепи.
Профілактики невралгії трійчастого нерва не існує, однак повноцінне лікування ГРВІ, санація ротової порожнини, уникнення переохолодження і правильне харчування знижують ризик її розвитку.