Международный неврологический журнал Том 17, №8, 2021
Вернуться к номеру
Рецензія на монографію О.Л. Сіделковського «Неврологія: Атлас-довідник»
Рубрики: Неврология
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
За останнє десятиліття поява сучасних неврологічних видань для практикуючих неврологів та викладачів вищих навчальних закладів є нечастою подією. Потреба у таких монографіях та атласах надзвичайно велика у зв’язку з необхідністю своєчасного оновлення та закріплення практикуючими лікарями знань та навичок у такій складній та багатогранній сфері медицини, як неврологія. Подібні видання також потрібні і для викладацького складу кафедр неврології.
Одразу ж привертає увагу читача зовнішнє оформлення книги, що асоціюється з фундаментальним виданням. Як позитивний факт, який потенціює успіх монографії, слід вітати участь у її науковому редагуванні основоположника сучасної неврології, корифея нашої спеціальності, академіка РАМН О.О. Скоромця.
Зміст книги фіксує повноту та академічність поданого матеріалу. Основи базових знань наведено у розділах «Анатомо-фізіологічні особливості нервової системи» та «Особливості огляду та обстеження неврологічних хворих в умовах амбулаторного прийому». Украй важливими є глави про основи патофізіології нервової системи, що, без сумніву, буде необхідним неврологу в його практичній та науковій діяльності.
У книзі докладно наведені базисні нозологічні патології: судинні, інфекційно-запальні, пріонні, демієлінізуючі та дегенеративні захворювання нервової системи. Загострено увагу на розділах, присвячених пухлинам головного та спинного мозку, травмам центральної нервової системи та захворюванням, пов’язаним із порушенням розвитку нервової системи, включаючи патологію краніовертебрального переходу.
Структурно подані розділи, присвячені захворюванням периферичної нервової системи та вертеброневрологічним захворюванням. Автор зміг великий і складний для вивчення матеріал подати в академічному стилі, підтвердивши атласом-картою найважливіші тригерні точки й зони їх відбитого болю. Глави, присвячені порушенню сну, головному болю, запамороченню, психосоматичним розладам, патології нервової системи при захворюваннях внутрішніх органів і особливо епілепсії та спадковим нервово-м’язовим захворюванням, завершують цю дослідницьку палітру неврологічних знань та найважливіших практичних навичок, так необхідних кожному неврологу.
Наукові контакти автора монографії з академіком НАМН України професором І.М. Трахтенбергом сприяли появі таких украй важливих та актуальних розділів книги, як «Ураження нервової системи фізичними факторами» та «Екзогенні інтоксикації».
Надана в цих главах інформація досить повно висвітлює розвиток патології нервової системи під впливом різних зовнішніх патогенних фізичних факторів. Особливе місце посідає розділ про радіаційне ураження нервової системи. Ця проблема актуальна для нас у зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС наприкінці 80-х років минулого століття. Без сумніву, приверне увагу в профільному неврологічному компендіумі розділ, присвячений проблемі хрономедицини.
Відомо, що клініка сучасної неврології «Аксімед» є експертним реабілітаційним центром, що надає високоспеціалізовану допомогу пацієнтам із ураженням центральної та периферичної нервової системи. Саме 15-річний досвід автора як засновника та директора даної установи дозволив не тільки викласти матеріал з погляду останніх науково-практичних знань побудови лікувального процесу, а й навести особисті напрацювання, що дозволили значно пришвидшити процес відновного лікування цієї категорії хворих.
Наприкінці монографії наведено розділ «Додатки», у якому читач зможе ознайомитися із загальноклінічними дослідженнями, шкалами, що найчастіше використовуються в неврології, видами юридичної відповідальності медичних працівників, а також із термінологічним словником та коротким російсько-англійським медичним розмовником.
Не можна не відзначити високий рівень ілюстрацій цього видання, що супроводжують практично всі нозологічні форми неврологічних захворювань та надають монографії науково-дослідного іміджу.
Наприкінці цієї рецензії слід наголосити на важливості та своєчасності появи цього фундаментального видання, яке буде затребуваним у невропатологів та викладачів неврологічних кафедр.
Мартинюк В.Ю.,
директор ДЗ «Український медичний центр
реабілітації дітей з органічним ураженням
нервової системи Міністерства охорони
здоров'я України», заслужений лікар
України, лауреат Державної премії України
в галузі науки і техніки