Журнал «» Том 14, №6, 2021
Вернуться к номеру
Взаємозв’язок деменції та частоти серцевих скорочень у спокої
Рубрики: Кардиология
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
Посилання: Imahori Y. et al. Association of resting heart rate with cognitive decline and dementia in older adults: a population-based cohort study. Alzheimer’s Dement. 2021. DOI: 10.1002/alz.12495.
Вища частота серцевих скорочень у спокої (ЧССС) була пов’язана з більшим ризиком деменції та швидшим зниженням когнітивних функцій незалежно від серцево-судинних захворювань у дослідженні за участю понад 2000 літніх людей у Швеції. Люди з ЧССС 80 уд/хв або вище мали на 55 % вищий ризик розвитку деменції порівняно з особами, у яких ЧССС становила 60–69 уд/хв (коефіцієнт ризику 1,55, 95% ДІ 1,06–2,27), повідомляють Yume Imahori, доктор медичних наук, доктор філософії Каролінського інституту у Стокгольмі, та співавтори.
Взаємозв’язок залишався значущим після виключення людей з частими випадками серцево-судинних захворювань. Показники когнітивних функцій з часом знижувались у всіх групах ЧССС, але в осіб із ЧССС 80 уд/хв або вище вони знижувались швидше, ніж в осіб із ЧССС 60–69 уд/хв, вказують Yume Imahori та співавтори в публікації «Хвороба Альцгеймера та деменція».
Раніше дослідження Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) показало, що ЧССС 80 уд/хв або вище у пацієнтів середнього віку підвищує ризик зниження когнітивних функцій і деменції у процесі старіння.
«Наше дослідження показало, що ці знахідки також можна застосувати щодо ЧССС, виміряної в старшому віці, — повідомила Yume Imahori виданню MedPage Today. — Далі виявлено, що ця асоціація не була спричинена основними серцево-судинними захворюваннями, такими як фібриляція передсердь та серцева недостатність». «Це дослідження є важливим, оскільки ЧССС може бути використана для виявлення літніх людей з потенційно високим ризиком зниження когнітивних функцій у широкому спектрі захворювань. Якщо уважно стежити за когнітивною функцією в пацієнтів із підвищеною ЧССС та проводити ранні втручання, початок деменції можна відстрочити, що може істотно вплинути на якість життя пацієнтів, — заявила вона. — Якщо подальші дослідження покажуть, що ця асоціація є причинною, зниження ЧССС може розглядатися щодо її впливу».
Yume Imahori та колеги спостерігали за 2147 літніми дорослими людьми (середній вік — близько 71 року, 62,1 % жінок) у популяційному дослідженні Swedish National Aging and Care in Kungsholmen (SNAC-K). Всі учасники не мали деменції на початковому етапі та регулярно спостерігалися з 2001–2004 до 2013–2016 рр. Когнітивні функції та деменцію оцінювали декілька разів протягом часу спостереження. Базовий середній бал за мінімальним оглядом психічного стану (MMSE) становив 29,0 і був подібним у групах ЧССС.
Середня ЧССС, отримана на основі стандартної ЕКГ у 12 відведеннях на початку дослідження, становила 65,7 уд/хв. Учасники груп з вищою ЧССС мали більш старший вік (в середньому близько 72 років), були менш освіченими і, швидше за все, теперішніми курцями, фізично малоактивними та гіпертоніками. Поширеність серцево-судинних захворювань (ішемічної хвороби серця, фібриляції передсердь, серцевої недостатності або інсульту) на початковому етапі суттєво не відрізнялася між групами.
За середній період спостереження 11,4 року в 289 осіб була діагностована деменція. Взаємозв’язок деменції та високої ЧССС визначався після виключення людей із вихідними серцево-судинними захворюваннями та тих, у кого виникло серцево-судинне захворювання під час спостереження.
Показник MMSE швидше знизився в осіб із високою ЧССС. Порівняно з ЧССС 60–69 уд/хв ЧССС 80 уд/хв або більше була пов’язана з щорічним зниженням показника MMSE (додатково β –0,13, 95% ДІ від –0,21 до –0,04); результати були подібними після виключення поширених серцево-судинних захворювань. ЧССС 70–79 уд/хв також була пов’язана з пришвидшеним зниженням показника MMSE (додатково β –0,10, 95% ДІ від –0,17 до –0,04).
Взаємозв’язок між підвищеною ЧССС і когнітивними процесами може частково відображати патофізіологічні шляхи, незалежні від судинних факторів ризику, зауважили професор Yume Imahori з колегами. «Тим не менш ми не можемо виключити можливість того, що субклінічні або недіагностовані серцево-судинні захворювання можуть сприяти цій асоціації», — пишуть вони.
«Це популяційне когортне дослідження свідчить про те, що більша частота серцевих скорочень у стані спокою пов’язана з підвищеним ризиком деменції та швидшим зниженням когнітивних функцій, що додається до зростаючого переліку досліджень, які показують, що здоров’я серця та мозку тісно пов’язане між собою», — зазначила Claire Sexton, доктор філософії, директор наукових програм та інформаційної роботи в Асоціації Альцгеймера в Чикаго, яка не брала участі в дослідженні.
Yume Imahori додала, що необхідно з обережністю узагальнювати результати для інших груп населення, «оскільки наше дослідження включало переважно осіб європеоїдної раси, які мали відносно високий соціально-економічний статус». Інші фактори, що не брались до уваги, та вибіркове твердження щодо виживаності також могли вплинути на асоціації в когорті SNAC-K, визнали дослідники.
Підготували Олена Торбас та Юрій Боцюк