Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.



Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Международный эндокринологический журнал Том 18, №1, 2022

Вернуться к номеру

Діабетична ретинопатія: перспективи лікування

Авторы: Рудковська О.Д.
Оптика «Ясний зір», м. Сторожинець, Чернівецька обл., Україна

Рубрики: Эндокринология

Разделы: Справочник специалиста

Версия для печати

Діабетична ретинопатія (ДР) на тлі цукрового діабету (ЦД) 2-го типу — одна з основних причин сліпоти у похилому віці [1]. Деструкція макули (набряк, неоваскуляризація, рубцювання) — найчастіша причина порушення зору у пацієнтів із ЦД. Ця патологія радикально не лікується. За допомогою певних процедур (анти-VEGF терапія (терапія за допомогою антитіл до фактора росту ендотелію судин), лазерна коагуляція, хірургія) можна лише сповільнити втрату зору [2].
Золотим стандартом лікування на сьогодні вважається анти-VEGF терапія, яка зменшує набряк і неоваскуляризацію в макулі. Проте значна частина пацієнтів залишається нечутливою до анти-VEGF  терапії, що підкреслює участь інших патофізіологічних механізмів у розвитку деструкції макули.
Цю тезу підтверджує наступне: вичікувальна тактика у лікуванні ДР з макулярним набряком (багатоцентрові рандомізовані дослідження [3]) дає кращі візуальні та анатомічні результати у віддаленому періоді, ніж агресивна інвазивна терапія (анти-VEGF препарати, лазерна коагуляція).
Привертає увагу і той факт, що при ДР макулярний набряк виникає на будь-якій її стадії, як на початковій, так і на кінцевій. Можна зробити висновок: процес контролюється не сітківкою, а, скоріше за все, мозком.
Нині причини виникнення очних хвороб, у тому числі ДР, до кінця не з’ясовані [3].
Ми вважаємо, що тригером офтальмопатології є слабкість акомодації [4]. Якщо у певному періоді життя зіниця надмірно звужується (хронічний стрес, переохолодження, перегрівання, гіподинамія, шкідливі звички), відстань між екватором кришталика і циліарним тілом стає меншою за вікову норму, циннові зв’язки дещо провисають, їх вплив на кришталик ослаблюється, об’єм акомодації зменшується. Оскільки акомодація (здатність сканувати небезпеку на різних відстанях) відігравала вирішальну роль у виживанні людини як виду в процесі еволюції, мозок розробив компенсаторні реакції, здатні полегшити роботу ослабленої акомодації.
Усі очні хвороби у початковій стадії спрямовані на забезпечення збільшення об’єму акомодації. Якщо це відбувається, патологічний процес стабілізується, якщо ні — відбувається хронічне прогресування захворювання (кератоконус, міопія, катаракта, глаукома, увеїт тощо).
Розглянемо викладене вище на прикладі ДР. 
У початковій стадії процесу — непроліферативної ДР — спостерігається помірне зниження гостроти зору. Якщо цього достатньо для відновлення акомодаційної здатності ока (на тлі компенсованого ЦД), процес у сітківці стабілізується. Якщо організм ослаблений (ЦД некомпенсований, з ускладненнями) і акомодаційний м’яз теж слабкий, розвивається макулярний набряк, ДР переходить у проліферативну стадію.
Для «відключення» макули є ще одне обґрунтування. 
Зоровий аналізатор дуже енергозатратний: його роботу обслуговують 6 пар черепно-мозкових нервів (половина із 12 наявних). Оскільки акомодаційний м’яз — один із найактивніших в організмі, при його дисфункції мозку треба виконувати значно більший об’єм роботи.
Коли загальний стан організму тяжкий, мозок намагається полегшити собі життя — блокувати зоровий аналізатор (щоб приділити більше уваги іншим життєво важливим органам і системам [3]). Мозок вибирає різні шляхи блокування зорового аналізатора (моторної і сенсорної його частин): паралітична косоокість, паралітичний мідріаз, оклюзія судин сітківки і зорового нерва, оптичний неврит, дірчастий розрив макули, відшарування сітківки, гемофтальм, метастази у центральну частину очного дна (при онкології) тощо.
У кожному випадку мозок прораховує найбільш ергономічний шлях «відключення» зорової системи, щоб не було виснаження мозкових процесів, що реалізується у нейропсихічних (включаючи деменцію) і/або соматичних хворобах.
Певно, вказані механізми контролюються на генетичному рівні.
Один із видів блоку зорової системи — набряк макули (різке зниження центрального зору). Оскільки це полегшує роботу мозку, сучасне лікування макулярного набряку не дає бажаних функціональних результатів.
Який вихід із ситуації? Підказку нам дає природа. Захворювання сітківки і зорового нерва часто супроводжуються аферентним зіничним дефектом — зіниця розширена, слабко реагує на світло. Мозок показує, що йому потрібен спокій акомодації (іннервація м’язів райдужки і акомодаційного м’яза синергічна).
Якщо проводити лікування патології заднього відділу ока на тлі циклоплегії, то ми будемо діяти в інтересах мозку (полегшимо йому роботу: економія ресурсів, які зазвичай витрачаються на акомодацію). Тому функціональні результати лікування повинні бути більш високими, ніж при стандартній терапії.
У нас є позитивний досвід: ми лікували патологію зорового нерва (передню ішемічну нейрооптикопатію, оптичний неврит), оклюзію вен сітківки на тлі циклоплегії (сумісно з носінням сонцезахисних окулярів) [4, 5]. Візуальні результати були вищими і досягались за більш короткі строки, ніж у контрольній групі, де використовувалась традиційна терапія без циклоплегії.
Ми вважаємо, що у віддаленому періоді доцільно проводити лазерний мідріаз, щоб не було умов для виникнення слабкості акомодації у майбутньому (при надмірному звуженні зіниці). Розширенню зіниці сприяє також здоровий спосіб життя [5].
При цьому слід звернути увагу на той факт, що сітківка є особливою структурою як частина мозку, винесена на периферію. Тому розлади у сітківці можуть свідчити, наприклад, про зниження когнітивних здібностей.
Одними із системних ускладнень успішної анти-VEGF терапії набряку макули є тромбоемболії: інсульт, інфаркт. Як це можна трактувати у світлі вищевикладеного? На наш погляд, при низьких ресурсах мозку підвищення гостроти зору (тобто розблокування зорового аналізатора) провокує «відключення» життєво важливих органів — мозку, серця. Іншими словами, організм хотів сплатити частковою сліпотою за своє відносне благополуччя (з двох лих вибрати менше), а ми, підвищивши гостроту зору в результаті анти-VEGF терапії, не дали йому це зробити. І тоді почались серйозні проблеми в роботі організму.
Тому циклоплегія при лікуванні патології макули повинна бути тривалою, з поступовою відміною, щоб мозок мав час адаптуватись до розблокування зорової системи.
Якщо ресурси мозку виснажені, то, очевидно, що для мозку (і організму в цілому) краще «погасити» око, щоб підтримати діяльність інших життєво важливих органів і систем на належному рівні. 
В ідеалі повинні бути розроблені високочутливі інтегральні показники роботи мозку і виявлена їх динаміка залежно від стану сітківки (без ураження макули — з ураженням макули) у людей різного віку і стану здоров’я.
Тоді буде зрозуміло, у яких випадках патології сітківки офтальмологи можуть тривало боротись за підвищення зорових функцій, а в яких (резистентний набряк макули тощо) це безперспективно, оскільки при значному підвищенні зору в ослабленому організмі можуть наступити необоротні зміни, які погіршать його виживання, і мозок, не зацікавлений у такій ситуації, все одно «погасить» хворе око.
Отже, нами теоретично обґрунтовано, що терапія патології сітківки (у тому числі діабетичної ретинопатії) на тлі «виключеної» акомодації (а в подальшому — лазерного мідріазу) може забезпечити певний приріст зорових функцій не тільки у короткотривалій, але й у довготривалій перспективі. Цій стратегії повинні передувати глибокі нейрофізіологічні дослідження.
 
Отримано 11.01.2022

Список литературы

  1. Wang W., Lo A.C.Y. Diabetic Retinopathy: Pathophysiology and Treatments. Int J. Mol. Sci. 2018 Jun 20. 19(6). 1816. doi: 10.3390/ijms19061816. 
  2. Duh E.J., Sun J.K., Stitt A.W. Diabetic retinopathy: current understanding, mechanisms, and treatment strategies. JCI Insight. 2017 Jul 20. 2(14). e93751. doi: 10.1172/jci.insight.93751. 
  3. Prescrire Redaction. Diabetic macular oedema without visual impairment. Prescrire International. 2020. 29(217). 190.
  4. Rudkovska O. Refraction and Accommodation in the Etiopathogenesis of the Eye Diseases. Collection of scientific articles. Saarbrucken, Germany: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2013. 75 p.
  5. Rudkovska O. Weakness of Accommodation is a Trigger for Eye Diseases. Saarbrucken, Germany: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2017. 85 p.

Вернуться к номеру