Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Газета «Новости медицины и фармации» №2 (779), 2022

Вернуться к номеру

Ріхард фон Крафт-Ебінг і його класифікація психічних хвороб

Ріхард Фрідолін Йозеф барон Краффт фон Фестенберг ауф Фронберг, званий фон Ебінгом (кличте мене просто Ріхард фон Крафт-Ебінг, гут?), народився 14 серпня 1840 року в Мангаймі, Квадратештадте, де в центрі красується замок пфальцських курфюрстів, а весь центр паралельний та перпендикулярний стінам цього замку. Ріхард походив із родини потомствених юристів та держслужбовців.
У всякому разі дід за материнською лінією отримав прізвисько «захисник проклятих», оскільки, бувало, захищав на суді тих, про кого й говорити в ті часи було якось не дуже пристойно — усіляких аморалів та збоченців. І міг дещо розповісти і про самих підзахисних, і про хід процесу під час сімейних посиденьок — що пізніше Ріхарду ще відгукнеться.
Уперше інтерес до психіатрії в Ріхарда виник під час навчання на медичному факультеті Гайдельберзького університету: лекції з цього предмету читав тоді мастодонт від психіатрії Йоханн Баптіст Фрідрейх. А пізніше, захворівши на тиф і відправившись для видужання в Цюрих, Крафт-Ебінг став відвідувати лекції в Цюрихському університеті, де в той час якраз ділився знаннями Вільгельм Грізінгер, — і просто закохався в психіатрію.
Свій докторський диплом Крафт-Ебінг захищає у 23 роки, у 1863-му, написавши дисертацію, присвячену маренням. Захищає і вирушає в мале європейське турне: Відень, Прага, Берлін. В університетах цих міст читають цікаві лекції, а в університетських клініках можна поповнити практичний досвід. Турне триває рік, і в 1864 році Ріхард влаштовується асистентом в Ілленау (ну, ви пам’ятаєте про цей інкубатор німецьких психіатрів).
А за шість років, у 1870-му, почалася Франко-пруська війна. Безумовним шлягером знову став «Марш гренадерів Фрідріха II» (Fridericus Rex Grenadiermarsch): «Король Фрідріх, наш князь і господин, покликав своїх солдатів до зброї. Двісті батальйонів і тисяча ескадронів, і кожний гренадер отримує шістдесят патронів». І якщо в Австро-прусько-італійській війні, що відгриміла чотирма роками раніше, Ріхарду брати участь не довелося, то цього разу захопило і його: він вступає на службу військовим лікарем.
Після війни Крафт-Ебінг на якийсь час осідає в Баден-Бадені, де займається приватною практикою та реабілітацією поранених, а також на запрошення читає лекції у Страсбурзькому університеті. Лекції привертають увагу, і в 1863 р. Ріхарда запрошують в австрійський Грац: мовляв, у нас тут не тільки арсенал, у нас і університет є, і навіть університетська клініка! Причому кафедра психіатрії в університеті Граца вважалася в ті часи другою за рейтингом після кафедри у Віденському університеті — і Крафт-Ебінг погоджується.
Чверть століття очолює Крафт-Ебінг кафедру психіатрії в університеті Граца. А ще відразу ж після прибуття до цього славного міста його турботам доручають Фельдхоф, місцевий будинок для божевільних. Мало того, через два з невеликим десятки років Ріхард відкриває у передмісті приватний Штеєрмаркський притулок для божевільних.
Саме в роки завідування кафедрою психіатрії у Граці, узагальнюючи досвід спостереження за хворобами понад 20 тисяч (вдумайтеся в цю цифру!) пацієнтів, Крафт-Ебінг і пише свій знаменитий «Підручник психіатрії», виданий уперше в 1879 році (його переклали російською і надрукували в Санкт-Петербурзі вже в 1881 році), що пережив багато-багато перевидань. І не дивно: мало того, що це був на той час чи не найдокладніший підручник у галузі психіатрії, то він ще й написаний був шикарно, дуже художньо, так би мовити.
Подібно Шюле і цілком у дусі ідей Мореля, Крафт-Ебінг ділить усі психози на дві групи: психічні захворювання цілком розвиненого мозку і стан психічного недорозвинення, при цьому хвороби з печаткою виродження поміщає як у першу, так і в другу групу.
Класифікацію психічних захворювань Крафт-Ебінг пропонує свою, ще більш повну, ніж Шюле. Хоча якщо порівнювати із сучасною, вона здасться вам ще досить лаконічною.
А. Психічні захворювання цілком розвиненого мозку.
I. Хвороби без очевидних патологоанатомічних змін — функціональні психози.
АА. Психоневрози, тобто захворювання нормально схильного та правильно розвиненого мозку.
1. Меланхолія, або похмуре божевілля, або невроз із психічною затримкою (Hemmungsneurose): а) меланхолія проста і б) меланхолія з отупінням.
2. Манія (невроз із психічним збудженням, Entladungsneurose): а) маніакальне збудження і б) шаленство.
3. Отупілість, або гостре виліковне недоумство (невроз із психічним виснаженням).
4. Чуттєве марення, або галюцинаторне божевілля (delirium hallucinatorium, Wahnsinn).
ББ. Психічні виродження (тобто захворювання мозку, хворобливо-схильного від народження або такого, що став схильним — інвалідним або недужим — протягом життя).
1. Конституційно-афективне, або резонуюче, божевілля (folie raisonnante).
2. Первинне божевілля (paranoia): а) природжена форма (paranoia originaria), б) набута або запізнювальна форма (paranoia tardiva), у рамках останньої розрізняють типову форму з маренням переслідування та величі, сутяжне божевілля, релігійне божевілля та еротичне божевілля.
3. Періодичне божевілля.
4. Божевілля, що розвивається з конституційних невропсихозів: а) неврастенічне божевілля, б) епілептичне божевілля, в) істеричне божевілля і г) іпохондричне божевілля.
ІІ. Хвороби з постійними патологоанатомічними змінами — органічні хвороби мозку з переважанням психічних розладів, органічні психози.
1. Гостре марення (у патологоанатомічній картині — транссудативна гіперемія з переходом в гострий дифузний періенцефаліт).
2. Хронічний параліч божевільних, або паралітичне недоумство (з дифузним хронічним періенцефаломенінгітом у патологоанатомічній картині).
3. Сифіліс головного мозку.
Додаток:
1. Алкоголізм хронічний.
2. Морфінізм.
Б. Стан психічного недорозвинення.
Ідіотизм (при поєднанні його з тілесними ознаками виродження — кретинізм): а) з переважанням розумового недорозвинення (природжене недоумство і безумство), б) з переважанням морального недорозвинення (природжене моральне божевілля).
www.dpmmax.livejournal.com


Вернуться к номеру