Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Статеві відмінності стану судинного ендотелію у дітей з неалкогольною жировою хворобою печінки та ожирінням

Авторы: Завгородня Н.Ю., Коненко І.С., Жигир Н.О., Дементій Н.П., Тітова М.В.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: оцінити ендотеліальну функцію у дітей з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) шляхом визначення стану судинного ендотелію в пробі з реактивною гіперемією та визначити зв’язок відмінностей зі статтю.
Матеріали та методи. У дослідження включено 76 дітей з НАЖХП та ожирінням, які залежно від статі були розподілені на групи: І група (n = 56) — хлопчики з НАЖХП; ІІ група (n = 20) — дівчатка з НАЖХП. Групу контролю (n = 20) становили діти з нормальною масою тіла без НАЖХП. Верифікація діагнозу НАЖХП відбувалась за рекомендаціями Європейського товариства дитячих гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів (ESPGHAN). Для оцінки ендотеліальної функції використовували методику визначення ендотелійзалежної вазодилатації (ЕЗВД) в пробі з реактивною гіперемією на ультразвуковому сканері Toshiba Xario. Оцінювали ЕЗВД залежно від відсотка приросту діаметра плечової артерії: до 10,0 % — дисфункція ендотелію (ДЕ), від 10,1 до 19,9 % — зниження функції ендотелію (ЗФЕ) та вище 20,0 % — нормальна функція ендотелію (НФЕ).
Результати. Порушення функції судинного ендотелію виявлено у 77,6 % обстежених дітей. У структурі порушень переважали пацієнти із ЗФЕ — 31 (40,8 %); ДЕ зустрічалась у 27 (35,5 %) випадках. У дівчаток (ІІ група) порушення функції ендотелію зустрічались частіше порівняно з І групою: 90,0 проти 73,1 % відповідно (р < 0,05); при цьому середні показники діаметра плечової артерії були вірогідно вищими порівняно з хлопчиками: (34,65 ± 7,89) мм проти (28,07 ± 8,08) мм відповідно. У ІІ групі частота виявлення НФЕ була в 2,5 раза меншою порівняно з І групою (10,0 проти 26,9 % відповідно (р < 0,05)).
Висновки. У дітей з НАЖХП порушення функції ендотелію виявлено у 77,6 % обстежених з переважанням ЗФЕ (40,8 % пацієнтів). У дівчаток з НАЖХП частота виявлення порушень ендотеліальної функції була вищою порівняно з хлопчиками (р < 0,05).


Вернуться к номеру