Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022
Вернуться к номеру
Роль кишкової мікробіоти у розвитку запальних та фібротичних змін печінки у хворих на токсичний гепатит
Авторы: Зигало Е.В., Меланіч С.Л., Ягмур В.Б.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна
Рубрики: Гастроэнтерология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Мета: оцінити частоту розвитку синдрому надлишкового бактеріального росту (СНБР) у тонкому кишечнику при токсичному гепатиті та визначити взаємозв’язки між наявністю даного синдрому, цитолітичною активністю та ступенем фіброзу печінки.
Матеріали та методи. Обстеженим 24 хворим на токсичний гепатит (ТГ) був проведений водневий дихальний тест з використанням глюкози на газоаналізаторі «Gastro» (Gastrolyzer) та досліджені параметри жорсткості печінки на апараті «FibroScan», за показниками якого були сформовані групи залежно від наявності СНБР у тонкому кишечнику при формуванні та прогресуванні фіброзу печінки. Цитолітична активність визначалася за рівнем АЛТ сироватки крові.
Результати. Аналіз частоти виявлення СНБР показав, що зміни у стані мікрофлори тонкої кишки спостерігались у 75,0 % хворих на ТГ. У 37,5 % хворих рівень печінкових трансаміназ на момент дослідження не перевищував референтних значень, у 42,7 % була відзначена помірна біохімічна активність (у межах 2–5 норм), у 20,8 % випадків рівень трансаміназ становив 5–10 норм, що свідчило про виражену активність процесу. У 70,8 % хворих домінував помірний фіброз, тоді як виражений фіброз мала значно менша кількість пацієнтів (29,2 %). У результаті кореляційного аналізу даних зв’язку між розвитком СНБР і ступенем цитолітичної активності у хворих на ТГ виявлено не було (значення критерію χ2 становило 0,914; критичне значення χ2 при рівні значимості р < 0,05 становить 5,991; зв’язок між факторними та результативними ознаками статистично незначущий, рівень вірогідності р > 0,05 (р = 0,634). Також не було відзначено взаємозв’язку між СНБР та ступенем фіброзу в тканині печінки (критерій χ2 = 0,219; критичне значення χ2 при рівні значущості р < 0,05 становить 3,841; зв’язок між факторними та результативними ознаками статистично незначущий, рівень вірогідності р > 0,05 (р = 0,640).
Висновки. Порушення тонкокишкової мікробіоти спостерігається у трьох чвертей хворих на токсичний гепатит. Проте зв’язку між наявністю даного синдрому та вираженістю цитолітичної активності, а також ступенем фібротичних змін у печінці виявлено не було.