Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Раннє хірургічне лікування хронічного панкреатиту

Авторы: Міхеєв Ю.О., Ярешко В.Г., Шпиленко О.Ф.
ДЗ «Запорізька медична академія післядипломної освіти» МОЗ України, м. Запоріжжя, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Актуальність. Більшість досліджень хірургічного лікування хронічного панкреатиту (ХП) присвячена порівнянню результатів за видом виконаної операції. Існують дані оглядів та метааналізів, що вказують на схожі віддалені результати різних операцій. За останні 5–9 років з’являється все більше робіт, присвячених терміну виконання операції, дані яких свідчать про оптимальні результати операцій при їх виконанні до 3 років з початку симптомів.
Мета: проаналізувати короткотривалі та довготривалі результати хірургічного лікування хронічного панкреатиту щодо термінів і, відповідно, занедбаності захворювання.
Матеріали та методи. Ретроспективний аналіз даних 147 хворих за період з 2001 по 2020 рік, основним втручанням у яких була хірургічна операція, спрямована на головні прояви ХП, такі як панкреатична протокова та/або паренхіматозна гіпертензія. Пацієнти, що вважали себе хворими протягом 3 років і більше, були включені в контрольну групу (група «пізньої хірургії»), а пацієнти, що відмічали симптоми ХП менше 3 років, були включені в досліджувану групу (група «ранньої хірургії»). Усі хворі під час візиту або телефоном заповнювали опитувальники EORTC QLQ-30, SF-36, а також розроблений авторами дослідження опитувальник, або надсилали їх поштою.
Результати. За всіма показниками опитувальника SF-36, окрім «Фізичного функціонування», група «ранньої хірургії» переважає над групою «пізньої хірургії». Група «ранньої хірургії» порівняно з «пізньою хірургією» мала кращі середні показники за всіма функціональними шкалами опитувальника EORTC QLQ-30, окрім показника «Когнітивне функціонування». З симптоматичних шкал група «ранньої хірургії» мала кращі середні показники «Біль» та «Діарея». Середній показник шкали «Загальний стан здоров’я/Якість життя» був кращий у групі «ранньої хірургії».
Висновки. У пацієнтів, оперованих до 3 років з початку симптомів ХП, порівняно з пацієнтами з більшою тривалістю захворювання якість життя, больовий синдром, функція ПЗ були кращими, при однакових короткотривалих результатах. Термін захворювання є головним фактором успіху хірургічного лікування хронічного панкреатиту щодо довготривалих результатів. Слід оперувати хворих на хронічний панкреатит якнайшвидше після початку симптомів.


Вернуться к номеру