Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Відеоендоскопічна ультразвукова сонографія підслизових утворень дванадцятипалої кишки

Авторы: Пролом Н.В., Коненко І.С., Тарабаров С.О., Дементій Н.П., Адамська І.М., Тітова М.В.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: оцінити можливості ендоскопічного ультразвукового дослідження (EUS) в діагностиці вогнищевих підслизових утворень дванадцятипалої кишки (12ПК). 
Матеріали та методи. Виконано EUS 3 хворим з попереднім діагнозом «підслизова пухлина 12ПК» в умовах ДУ «Інститут гастроентерології НАМНУ». У кожному окремому випадку за даними попереднього амбулаторного ендоскопічного дослідження виявлена підслизова пухлина 12ПК. Пацієнти направлені на дообстеження з метою уточнення локалізації новоутворення. Дослідження виконували на відеосистемі Sonoscape UR-500 ендоскопом з радіальним ультразвуковим датчиком та допплерівській системі експертного класу Sonoscape S60.
Результати. За результатами дослідження встановлено локалізацію вогнища у 12ПК (від верхньої частини до висхідної), ехогенність (від анехогенних до гіперехогенних ділянок) та структуру (однорідна, неоднорідна) новоутворення, консистенцію (з переважанням рідинного/тканинного компонента), розміри вогнищевого утворення (від 7 до 16 мм) у кожному випадку; за допомогою компресійної еластографії отримано коефіцієнт деформації тканини (КДТ) підслизового утворення в кожному випадку (якісний показник залежно від переважання кольорового патерна, кількісний показник КДТ від 0,9 до 3,3); оцінено тип васкуляризації (периферичний, з живлячою судиною, змішаний) та визначено градацію за шкалою інтенсивності (скудна, помірна, виражена); проведено оцінку розмежування кожного шару стінки 12ПК в міліметрах (поверхневий шар, слизова оболонка, підслизова, м’язова та серозна) та деталізацію меж підслизового утворення 12ПК в міліметрах.
Висновки. EUS дозволяє виконувати високоінформативну ендосонографічну діагностику підслизових утворень 12ПК на сучасному рівні з визначенням екстрамуральної компресії; завдяки EUS з’явилася можливість визначення поширеності патологічного процесу та ступеня внутрішньостінкової інвазії, деталізації шарів стінки 12ПК з оцінкою кровотоку, жорсткості тканини. EUS забезпечує проведення диференціальної діагностики підслизових утворень з інфільтративними змінами прилеглих тканин та дозволяє точно визначати шар стінки 12ПК, із якого виникає новоутворення.


Вернуться к номеру