Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Аналіз особливостей ендоскопічної картини слизової оболонки товстої кишки у хворих на виразковий коліт залежно від тяжкості перебігу захворювання

Авторы: Сімонова О.В., Стойкевич М.В., Федорова Н.С.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: оцінити макроскопічний стан слизової оболонки (СО) товстої кишки (ТК) у хворих на виразковий коліт (ВК) залежно від тяжкості перебігу захворювання.
Матеріали та методи. Ендоскопічне дослідження ТК виконано 61 хворому на ВК (37 жінок, 24 чоловіки), з них 5 пацієнтів з перебігом хвороби легкого ступеня (І група), 41 — середнього ступеня (ІІ група), 15 — тяжкого ступеня (ІІІ група).
Результати. Аналіз ендоскопічних змін ТК залежно від тяжкості перебігу захворювання показав, що у всіх групах розподіл пацієнтів за локалізацією ураження суттєво не відрізнявся й переважала частота лівобічного ураження ТК. Частота основних ендоскопічних ознак виразкового коліту підвищувалась разом зі збільшенням тяжкості хвороби. Частота згладженості складок була суттєво вищою у пацієнтів ІІ й ІІІ груп порівняно з хворими з легким перебігом ВК, у яких у всіх випадках складчастість була збереженою (p < 0,05). У пацієнтів з середньою тяжкістю ВК (ІІ група) відмічено суттєве зростання частоти стертості судинного рисунка, геморагій, дефектів СО (ерозій й виразок), слизового нальоту, кровоточивості СО порівняно з І групою (p < 0,05) й тенденцію до збільшення частоти набряку СО ТК (p > 0,05). У пацієнтів з тяжким перебігом ВК (ІІІ група) порівняно з хворими І групи виявлено суттєве збільшення частоти практично всіх основних ендоскопічних ознак виразкового коліту (гіперемія, набряк СО, стертість судинного рисунка, наявність геморагій, дефектів (ерозій, виразок), фібринозного нальоту, кровоточивості СО) (p < 0,05). Посилення ендоскопічних проявів виразкового коліту при зростанні тяжкості хвороби було підтверджено й зростанням ступеня ендоскопічної активності ВК, визначеним за індексом Мейо: у І групі переважала частота стадій ремісії й мінімальної активності (40,0 %); у групі з перебігом захворювання середньої тяжкості переважала частота помірної й вираженої активності ВК (41,5 і 48,8 %); а серед хворих ІІІ групи суттєво переважала частота вираженої активності ВК (80,0 %) (p < 0,05). 
Висновок. Таким чином, проведення порівняльного аналізу ендоскопічної картини СО ТК залежно від тяжкості перебігу виразкового коліту дозволило встановити суттєве зростання частоти ендоскопічних проявів захворювання й ступеня ендоскопічної активності разом з посиленням тяжкості перебігу НВК.


Вернуться к номеру