Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Зв’язок летких жирних кислот з кальпротектином у хворих із хронічними запальними захворюваннями кишечника

Авторы: Степанов Ю.М., Стойкевич М.В., Кленіна І.А., Татарчук О.М., Карачинова В.А.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: оцінити вміст кальпротектину та летких жирних кислот (ЛЖК) у калі хворих із хронічними запальними захворюваннями кишечника (ХЗЗК).
Матеріали та методи. Проведено обстеження 61 хворого на ХЗЗК. Серед хворих було 33 (54,1 %) чоловіки та 28 (45,9 %) жінок віком від 20 до 66 років (середній показник становив (41,80 ± 1,14) року). Усі хворі були розділені на дві групи: І група — 46 хворих на неспецифічний виразковий коліт (НВК) та ІІ група — 15 хворих на хворобу Крона (ХК). Контрольну групу становили 10 практично здорових людей (донорів). Визначення кальпротектину в зразках калу проводилось ІФА за допомогою набору фірми «Immundiagnostik», Germany. Визначення ЛЖК у калі проводили за допомогою апаратно-програмного комплексу для медичних досліджень з використанням газового хроматографа «Хроматек-Кристал 5000».
Результати. Встановлено вірогідне підвищення вмісту фекального кальпротектину та залежність його кількості від нозології захворювання. Так, медіана його рівня у хворих на НВК вірогідно була вищою в 3,5 раза (р < 0,05), ніж у хворих на ХК. Виявлені зміни супроводжувалися підвищенням умісту пропіонової (С3) кислоти та зниженням оцтової (С2) і масляної (С4) кислот у копрофільтраті обстежених хворих. Виявлений дисбаланс у вмісті летких жирних кислот у калі пацієнтів призводив до підвищення суми жирних кислот, яке було більшим у пацієнтів з хворобою Крона в 1,7 раза порівняно з пацієнтами з НВК. Встановлено зв’язок між рівнем кальпротектину та вмістом ЛЖК у калі. Так, проведений кореляційний аналіз дозволив встановити у хворих на ЗЗК зв’язок рівня ФК із вмістом пропіонової кислоти (r = 0,370; р = 0,046).
Висновок. Дослідження фекального кальпротектину та летких жирних кислот при запальних захворюваннях кишечника можна використовувати як скринінг для верифікації захворювання кишечника.


Вернуться к номеру