Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022
Вернуться к номеру
Відеоендоскопічна ультразвукова діагностика патології шлунково-кишкового тракту
Авторы: Тарабаров С.О., Пролом Н.В., Коненко І.С., Недзвецька Н.В., Дементій Н.П., Адамська І.М.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна
Рубрики: Гастроэнтерология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Мета: оцінити значущість відеоендоскопічної сонографії (EUS) у дослідженні патології шлунково-кишкового тракту шляхом огляду літературних джерел.
Матеріали та методи. Проведено аналіз 27 літературних джерел за період з 2010 до 2021 року; із них 67 % зарубіжних і 33 % вітчизняних авторів.
Результати. За даними проаналізованих літературних джерел, EUS використовується із середини 1980-х років, спочатку лише як діагностичний метод, згодом — як терапевтичний, малоінвазивний хірургічний інструмент, що має значний вплив на діагностику й лікування доброякісних і злоякісних новоутворень. EUS — метод ендоскопічної діагностики, у процесі якої проводиться внутрішньопросвітне ультразвукове сканування стінок досліджуваного органа шлунково-кишкового тракту, а також прилеглих до них анатомічних структур. Колеги азіатської школи W. Fu і M. Hocke зі співавторами вважають, що EUS — це єдиний можливий метод візуалізації шарів стінки стравоходу, шлунка, кишечника. C.R. Simons-Linares еt al. розглядають сучасні свідчення безпеки й ефективності EUS при захворюваннях верхнього й нижнього відділів шлунково-кишкового тракту, заднього середостіння, підшлункової залози, жовчних протоків, жовчного міхура, печінки, заочеревинного простору, надниркових залоз і нирок. EUS зарекомендувала себе як метод вибору в діагностиці конкрементів до 5 мм термінального відділу холедоху й у визначенні лікувальної тактики ведення таких пацієнтів (Manes G. еt al.). Колеги з європейської асоціації EUS вивчають можливості діагностики підслизових утворень, пріоритетний напрямок — високоінформативна діагностика для розмежування утворення стінки й пухлин, що деформують просвіт порожнистого органа, з метою уточнення діагнозу, характеру новоутворення і його локалізації щодо шарів стінки шлунка й дванадцятипалої кишки. Існує велика кількість джерел, які описують з високим рівнем доказовості EUS як засіб візуалізації, що дозволяє точно визначити стадію раку підшлункової залози більше ніж у 90 % випадків.
Висновок. Вагомість відеоендоскопічної ультрасонографії як методу універсальної скринінгової діагностики захворювань травної системи невелика. Проте для вирішення чітко окресленого клінічного завдання й оцінки важкодоступних для стандартного ультразвукового дослідження ділянок шлунково-кишкового тракту EUS є єдиним сучасним високоінформативним методом діагностики.