Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022
Вернуться к номеру
Вплив цитокінів на інсулінорезистентність у дітей з надмірною масою тіла та ожирінням
Авторы: Татарчук О.М., Завгородня Н.Ю., Кленіна І.А., Грабовська О.І., Петішко О.П.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна
Рубрики: Гастроэнтерология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Мета: оцінити зміни рівня цитокінів при розвитку інсулінорезистентності у дітей із надмірною масою тіла та ожирінням.
Матеріали та методи. Було обстежено 104 дитини із надмірною масою тіла та ожирінням (середній вік 12,15 ± 2,51 року). Залежно від рівня HOMA-IR діти були розподілені на 3 групи: І групу становили 23 дитини із нормальним рівнем HOMA-IR (до 75 перцентиля відповідно до віку та статі), ІІ група — 46 дітей із помірним підвищенням (HOMA-IR до 6,0), ІІІ група — 35 дітей із значним підвищенням (HOMA-IR більше ніж 6,0). Оцінку стану трофіки проводили шляхом розрахунку індексу маси тіла (ІМТ) та зіставлення з таблицями сигмальних відхилень (Z-score) значень ІМТ відповідно до віку й статі. При значенні ІМТ у межах 1–2 Z-score діагностували надмірну масу тіла, при перевищенні ІМТ межі 2 Z-score діагностували ожиріння. Імуноферментним методом у сироватці крові визначали вміст інсуліну (DRG International, Inc., Німеччина), інтерлейкіну-6 (IL-6), інтерлейкіну-10 (IL-10), фактора некрозу пухлини альфа (TNF-α). Оцінку інсулінорезистентності проводили за допомогою гомеостатичної моделі з розрахунком індексу HOMA-IR за формулою: HOMA-IR = глюкоза натще (ммоль/л) × інсулін натще (мкОд/мл)/22,5.
Результати. У досліджуваних групах спостерігалось зростання середніх рівнів прозапальних цитокінів, яке відбувалось паралельно зі збільшенням HOMA-IR. Так, медіана рівня ІL-6 у хворих ІІІ групи була в 2,5 раза (р < 0,05) вищою, а медіана рівня TNF-α — в 2,0 раза (р < 0,05) вищою порівняно із відповідними показниками ІІ групи. У той же час вміст протизапального цитокіну ІL-10 знижувався у міру зростання інсулінорезистентності. Так, медіана вмісту ІL-10 у дітей III групи була в 1,5 раза (р = 0,1) нижчою порівняно з II групою. Виявлений позитивний кореляційний зв’язок рівнів ІL-6 та інсуліну (r = 0,432; р < 0,05), індексу HOMA-IR (r = 0,416; р < 0,01), TNF-α (r = 0,768; р < 0,01).
Висновки. У дітей з надмірною масою тіла та ожирінням прогресування інсулінорезистентності супроводжується активацією механізмів запалення, зростанням рівнів прозапальних цитокінів (TNF-α і ІL-6), що підтверджується позитивним кореляційним зв’язком TNF-α, ІL-6 та HOMA-IR, а також зменшенням вмісту ІL-10.