Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №2, 2022

Вернуться к номеру

Фактори агресії та захисту слизової оболонки шлунка у хворих з грижами стравохідного отвору діафрагми

Авторы: Шевченко Б.Ф., Галінська А.М., Пролом Н.В., Бабій О.М., Галінський О.О.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: оцінити стан секреції слизової оболонки шлунка (СОШ) при грижах стравохідного отвору діафрагми (ГСОД).
Матеріали та методи. Дослідження проведено у 50 пацієнтів з ГСОД, які перебували на стаціонарному лікуванні в ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України». Контрольну групу становили 40 здорових осіб. Шлунковий сік (ШС) збирали під час ендоскопічного дослідження. Визначали рН ШС, концентрацію пепсину. Функціональну активність поверхнево-епітеліальних клітин СОШ визначали у ШС за концентрацією загальних глікопротеїнів, рівнем сіалових кислот, фукози та глікозаміногліканів.
Результати. У пацієнтів з ГСОД переважав ацидний тип секреції, показник рН становив (3,67 ± 0,35), що на 46,2 % (р < 0,05) вище порівняно зі значеннями контрольної групи та свідчить про зниження функціональної активності парієтальних клітин. Активність головних клітин СОШ за концентрацією пепсину ШС (0,79 ± 0,12 мг/мл) мала тенденцію до зростання на 28,2 %. Концентрація глікопротеїнів ШС дорівнювала (0,17 ± 0,02) мг/мл, що на 68 % (р < 0,05) вище порівняно з контрольною групою; це свідчить про компенсаторне зростання продукції слизу поверхнево епітеліальними клітинами СОШ у відповідь на збільшення агресивності ШС, викликане зростанням концентрації пепсину. На тлі зростання концентрації глікопротеїнів відбувається різноспрямоване порушення співвідношення їх компонентів. Концентрації фукози (0,58 ± 0,06 ммоль/л) та глікозаміногліканів (0,71 ± 0,08 ммоль/л) були зниженими на 49,2 % (р < 0,01) та 20,6 % (р < 0,06) відповідно, а сіалових кислот (0,38 ± 0,05 ммоль/л), навпаки, збільшеними на 325,9 % (р < 0,01) порівняно зі значеннями контрольної групи.
Висновки. Шлункова секреція пацієнтів з ГСОД була ацидною зі збереженою функціональною активністю головних та поверхнево-епітеліальних клітин залоз СОШ. Встановлено, що на тлі зростання концентрації глікопротеїнів відбувається різноспрямоване порушення співвідношення їх компонентів. Виявлено, що на тлі зростання концентрації сіалових кислот відбувається порушення співвідношення компонентів факторів захисту СОШ.


Вернуться к номеру