Вступ
Останніми роками частота ендопротезування колінного суглоба збільшилася [1]. Біль є основною причиною ендопротезування суглобів, але для багатьох пацієнтів це дає можливість відновити функціональні спроможності [2]. Пацієнти мають різні рівні очікування щодо післяопераційного функціонального покращення та повернення до фізичних вправ, спортивної діяльності та повноцінного повсякденного життя [3].
Сьогодні задоволеність пацієнтів стала основним напрямком при оцінці результатів ендопротезування [4]. Анкети для самозвітів відображують сприйняття людьми власного стану здоров’я та задоволеність ним [5]. Більше того, фізичні функції краще характеризують самі пацієнти, ніж лікарі.
Шкала результатів травм коліна та остеоартриту (KOOS) — це спеціальний інструмент для коліна, розроблений для оцінки ставлення пацієнтів до свого коліна та пов’язаних із ним проблем. KOOS оцінює як короткострокові, так і довгострокові наслідки захворювання коліна. Він містить 42 пункти по 5 субшкалах, що оцінюють окремо: біль, інші симптоми, функції у повсякденному житті, функції у спорті та відпочинку та якість життя, пов’язані з коліном.
Опитувальник KOOS був розроблений у 1990-х роках. З моменту першої публікації 1998 року психометричні властивості KOOS оцінювалися більше ніж у двадцяти окремих дослідженнях у всьому світі. Крім того, KOOS оцінювався та порівнювався з іншими інструментами у кількох оглядах [6–9].
Мета: визначити ефективність, розробленої методики монокондилярного ендопротезування колінного суглоба в умовах зниженої щільності кісткової тканини.
Матеріали та методи
Для порівняльного аналізу результатів лікування пацієнтів зі зниженою щільністю кісткової тканини за класичною та авторською методиками були досліджені 3 групи пацієнтів. І група — 59 (67,8 %) осіб, пацієнти з нормальною щільністю кістки, яких оперували за класичною методикою монокондилярного ендопротезування; ІІ група — 6 (6,9 %) осіб, пацієнти зі зниженою щільністю кісткової тканини, яким було проведене монокондилярне ендопротезування за авторською методикою (рис. 1). Авторська методика полягає в тому, що в разі інтраопераційного виявлення зниженої щільності кісткової тканини великогомілкової кістки нами з превентивною метою проводилось установлення в сагітальній площині двох кортикальних гвинтів у великогомілкову кістку нижче від опилу плато [10]. ІІІ група — 22 (25,3 %) пацієнти зі зниженою щільністю кісткової тканини, яким виконували монокондилярне ендопротезування колінного суглоба за класичною методикою.
/5.jpg)
Усім пацієнтам до та через рік після ендопротезування було проведене анкетування щодо функціональних можливостей і проблем, пов’язаних із колінним суглобом, за опитувальником KOOS.
Статистичний аналіз включав такі розділи анкети: «Симптоми» (S1-S4), «Скутість» (S5-S6), «Біль» (Р1-Р9) та «Якість життя» (Q1-Q4). Оцінку повсякденного життя та спорту не проводили через те, що великий розкид пацієнтів за віком пояснює значний розкид відповідей на питання і результат після ендопротезування.
Дані анкет були оброблені статистично. Враховуючи номінальний характер даних, використовували метод спряжених таблиць із розрахунком за критерієм V Крамера [11].
Результати та обговорення
Треба відзначити, що відповіді пацієнтів часто мали неоднозначний характер, що пов’язано із семантикою таких понять, як «інколи — рідко», «слабкий — помірний», «сильний — дуже сильний». Тому результати опитувальника KOOS, як і всіх подібних, заснованих на відчутті пацієнта, мають відносну значущість. Оцінку стану суглоба після ендопротезування в пацієнтів із двобічним гонартрозом проводили після двобічного ендопротезування. Розподіл пацієнтів за ознакою набрякання коліна наведено в табл. 1.
До лікування відмічали набряк колінного суглоба часто 26 (29,9 %) і завжди — 61 (70,1 %) пацієнт, причому різниці в розподілі цього симптому між групами не виявлено (р = 0,090).
Після ендопротезування кращі результати спостерігали у пацієнтів І групи: відсутність набряку колінного суглоба відмічали 28 (47,5 %) пацієнтів, у 20 (33,9 %) такий симптом спостерігався рідко, в 11 (18,6 %) — інколи. У пацієнтів ІІ групи симптом набряку колінного суглоба був відсутній у 2 (33,3 %), рідко — у 3 (50,0 %) і іноді — в 1 (16,7 %). Гірші результати були в пацієнтів ІІІ групи: у 9 (40,9 %) пацієнтів інколи, у 10 (45,5%) — рідко були скарги на набрякання коліна, відсутність симптому відмічали 3 (13,6 %) хворі. Статистичної значущості в розподілі симптому набрякання колінного суглоба після ендопротезування не виявлено (р = 0,058), але відзначена більша кількість пацієнтів із набряками коліна в ІІІ групі.
Результати аналізу симптому скреготу чи хрусту в колінному суглобі наведені в табл. 2.
На частий та постійний шум (хрускіт, скрегіт) у колінному суглобі до лікування скаржилися 75 (86,2 %) пацієнтів, розподіл цього симптому в групах однаковий (р = 0,029).
Після ендопротезування відмічали значуще зменшення симптому, але у пацієнтів ІІІ групи рідко (15 (68,2 %) осіб) шум все ж спостерігався, тоді як у І групі рідкісний шум відмічали 25 (42,4 %) осіб, а у ІІ групі — 2 (33,3 %) пацієнти. Незважаючи на явне збільшення ускладнень у пацієнтів ІІІ групи, розподіл симптому після ендопротезування в групах статистично незначущий (р = 0,088).
Аналіз симптому заклинювання чи блокування коліна при рухах наведений у табл. 3.
За даними статистичного аналізу, симптом заклинювання в колінному суглобі при рухах спостерігався часто та завжди у 87,4 % випадків зі статистично однаковою (р = 0,084) частотою в групах пацієнтів. Після операції ендопротезування колінного суглоба у 46 (52,9 %) осіб цей симптом повністю зник. Але 41 (47,1 %) пацієнт іноді або рідко відмічав утруднення рухів. Треба сказати, що в пацієнтів ІІІ групи заклинювання коліна після ендопротезування спостерігалося у 6 (12,6 %) випадках. Різниці у розподілі частоти симптому заклинювання у коліні після ендопротезування не виявлено (р = 0,140).
Аналіз анкетних даних за симптомом здатності повного розгинання колінного суглоба наведений у табл. 4.
За даними проведеного статистичного аналізу, 81,6 % пацієнтів до лікування здатні були інколи (рідко) повністю розігнути колінний суглоб. Причому у 2 (33,3 %) осіб ІІ групи та 6 (27,3 %) осіб ІІІ групи колінний суглоб повністю не розгинався ніколи. Значущої різниці в розподілі симптому не виявлено (р = 0,360). Після ендопротезування 24,1 % пацієнтів не відмічали труднощів у повному розгинанні коліна, але ознаки незначної згинальної контрактури спостерігали у 39 (44,8 %) пацієнтів. Частіше симптом зберігався у пацієнтів ІІІ групи — у 13 (59,1 %) осіб. Статистичної різниці в розподілі симптому не виявлено (р = 0,376).
Аналіз даних анкети щодо здатності повністю зігнути коліно наведений у табл. 5.
За аналізом анкетних даних щодо здатності згинання колінного суглоба було визначено, що до лікування 32 (36,8 %) пацієнти ніколи не могли зігнути повністю суглоб, причому найбільше таких пацієнтів було в ІІІ групі — 15 (68,2 %) осіб та ІІ групі — 3 (50,0 %) особи, у той же час у І групі таких пацієнтів було 14 (23,7 %). У І групі 18 (30,5 %) осіб могли іноді згинати колінний суглоб повністю, у ІІ групі таких хворих не було, а в ІІІ — тільки 2 (9,1 %). Різниця в розподілі пацієнтів за цим симптомом була статистично значущою (р = 0,003), це пояснюється полегшенням симптоматики в I групі, що вплинуло на розподіл.
Треба відмітити, що деякі конструкції ендопротезів не дають можливості повного згинання, отже, за норму треба вважати кут згинання 105°, тобто функціонально необхідний кут для здійснення повноцінної ходьби, підйому сходами, сидіння та вставання зі стільця. Після ендопротезування у 21 (24,1 %) пацієнта повністю відновилась здатність згинання коліна, переважно в І групі — 17 (28,8 %) осіб. Найгірші результати були у пацієнтів ІІІ групи: 14 (63,6 %) осіб тільки інколи могли згинати коліно повністю, у І групі таких пацієнтів було 17 (28,8 %). Різниця в розподілі в групах за цим симптомом статистично значуща (р = 0,024).
Результати статистичного аналізу даних щодо симптому скутості в колінному суглобі вранці наведені в табл. 6.
За даними проведеного аналізу визначено, що сильну та дуже сильну скутість у колінному суглобі при прокиданні вранці відмічала 71 (81,6 %) особа, причому найбільше на цей симптом скаржилися пацієнти ІІІ групи — 20 (90,9 %), хоча і в І групі таких осіб було багато — 45 (76,3 %). У розподілі симптому по групах встановлена значуща різниця (р = 0,001).
Після лікування скутість у колінному суглобі повністю зникла у 36 (41,4 %) пацієнтів, більше таких осіб було в І групі — 28 (47,5 %) та ІІ групі — 3 (50,0 %). Часткове збереження симптому у вигляді помірної скутості відзначалося у 5 (22,7 %) пацієнтів ІІІ групи, 5 (8,5 %) пацієнтів І групи та в 1 (16,7 %) — ІІ групи. Незважаючи на гірші результати у ІІІ групі, розподіл симптому в групах статистично незначущий (р = 0,219).
Статистичний аналіз (табл. 7) показав, що тільки 26 (29,9 %) пацієнтів відмічають сильну скутість у колінному суглобі після відпочинку, переважно це пацієнти ІІІ групи — 12 (54,5 %). 65,6 % осіб оцінюють цей симптом як помірний, а 4,6 % (4 особи І групи) — як слабкий. Різниця в розподілі симптому в групах виявилась статистично значущою (р = 0,040).
Після ендопротезування колінного суглоба у 24 (27,6 %) пацієнтів відмічалась помірна скутість суглоба після відпочинку, переважно у ІІІ групі — 10 (45,5 %) осіб. Відсутність симптому скутості відмічали 29 (33,3 %) осіб, переважно в І групі — 25 (42,4 %). У більшості випадків (39,1 %) пацієнти відмічали слабку скутість. Розподіл симптому в групах статистично незначущий (р = 0,075).
Результати статистичного аналізу щодо болю в колінному суглобі наведені в табл. 8.
За даними аналізу було визначено, що до лікування 98,9 % пацієнтів щодня або завжди відчували біль у колінному суглобі, різниці у розподілі болю між групами не було (р = 0,788). Після ендопротезування 9 (15,3 %) пацієнтів І групи болю в коліні не відмічали, притому 39,1 % скаржилися на періодичні болі в коліні, із них у І групі — 20 (33,9 %) на щомісячний біль, 24 (40,7 %) — на щотижневий біль та 6 (10,2 %) — на щоденний біль, із ІІ групи на щотижневий і щомісячний біль скаржилися по 3 (50,0 %) пацієнти, у ІІІ групі 11 (50,0 %) осіб відмічали періоди болю щомісячно, 9 (40,9 %) — щотижня та 2 (9,1 %) — щодня. Розподіл симптому болю між групами після ендопротезування був статистично незначущим (р = 0,395).
Розглядаючи наявність болю в колінному суглобі в пацієнтів із гонартрозом при виконанні деяких рухів, треба відмітити, що біль при згинанні/розгинанні коліна, біль при опорі на одну кінцівку та інші рухи із навантаженням коліна є першою ознакою запальних явищ. Тому чим триваліший дегенеративний процес у суглобі, тим сильніший больовий синдром.
Аналіз больового синдрому в колінному суглобі при повертанні на нозі наведений у табл. 9.
Повертання на нозі є доволі болісним рухом, тому перед лікуванням всі пацієнти оцінювали біль при цих рухах як сильний чи дуже сильний (р = 0,191).
Після ендопротезування болю при повертанні на нозі не відмічали лише 11 (12,6 %) із всіх хворих. Решта відмічали наявність слабкого болю — 32 (36,8 %) та помірного — 44 (50,6 %) особи. Різниці у розподілі синдрому між групами не знайдено (р = 0,264). Треба відмітити, що дані рухи не рекомендовані пацієнтам після ендопротезування й можуть бути лише невимушено випадковими.
Результати аналізу наявності больового синдрому при повному розгинанні колінного суглоба наведені в табл. 10.
До лікування тільки 5,7 % пацієнтів оцінювали біль при повному розгинанні колінного суглоба як помірний, інші відмічали сильний чи дуже сильний. Різниці між групами не знайдено (р = 0,217).
Після ендопротезування більшість пацієнтів (69,0 %) відмічали слабкий біль при повному розгинанні коліна, біль відсутній був у 10 (16,9 %) пацієнтів І групи, 1 (167 %) — ІІ та 2 (9,1 %) — ІІІ групи. Помірний біль при повному розгинанні коліна відмічали 8 (13,6 %) пацієнтів І групи, у ІІ групі — 1 (16,7 %), у ІІІ — 5 (22,7 %). Хоча значущої різниці не знайдено (р = 0,217), у ІІІ групі більша частина пацієнтів відмічала помірний біль.
Результати оцінки болю при повному згинанні коліна наведені в табл. 11.
За даними проведеного аналізу анкетних даних було визначено, що до лікування 89,6 % хворих оцінювали біль при згинанні колінного суглоба як сильний та дуже сильний, у І групі 8 (13,6 %) пацієнтів оцінювали біль при згинанні коліна як помірний. Різниці в розподілі болю при згинанні колінного суглоба між групами не було (р = 0,188).
Після лікування більшість пацієнтів (52,9 %) не відмічали болю при згинанні коліна, найбільше таких осіб в І групі (40 (67,8 %)), також у ІІ групі 4 (66,7 %) особи не відмічали болю при згинанні коліна, на відміну від хворих ІІІ групи, у якій таких пацієнтів було лише 2 (9,1 %). В ІІІ групі 10 (45,5 %) осіб оцінювали біль при згинанні коліна як слабкий та 9 (40,9 %) — як помірний. Отже, за результатами лікування різниця між групами за больовим синдромом при згинанні коліна була статистично значущою (р = 0,001).
Аналіз даних анкет щодо болю в колінному суглобі при ходьбі по плоскій поверхні (табл. 12) показав, що переважна більшість пацієнтів (85,1 %) оцінює його як помірний, і тільки 6 хворих ІІІ групи (27,3 %) та 5 пацієнтів із І групи (8,5 %) скаржилися на сильний біль.
Після ендопротезування кращі результати були в І групі: 42 (71,2 %) особи не відмічали болю при ходьбі, у ІІ групі таких пацієнтів було 3 (50,0 %), у ІІІ — 5 (22,7 %). Слабкий біль при ходьбі відмічали 10 (45,5 %) пацієнтів ІІІ групи, 2 (33,3 % ) — у ІІ групі та 16 (27,1 %) — у І. Решта 9,2 % хворих відмічали помірний біль, більшість із них — хворі III групи — 6 (27,3 %).
За даними статистичного аналізу щодо болю під час ходьби вгору або вниз сходами (табл. 13) було визначено, що 86,2 % пацієнтів мали сильний чи дуже сильний біль у колінному суглобі, і тільки 12 (20,3 %) осіб І групи оцінювали біль при цих рухах як помірний. Розподіл за цим синдромом між групами статистично незначущий (р = 0,118).
Після ендопротезування в більшості хворих (44,8 %) біль при ходьбі сходами зник, переважно у пацієнтів І групи — 35 (59,3 %), в II групі — у 2 (33,3 %) осіб, у ІІІ групі — у 2 (9,1 %). Пацієнти ІІІ групи переважно відмічали наявність помірного болю при ходьбі сходами — 10 (45,5 %) осіб. Розподіл даного синдрому між групами статистично значущий (р = 0,001).
Проведений статистичний аналіз прояву болю в пацієнтів із гонартрозом вночі (табл. 14) до лікування показав, що 66,7 % хворих відмічали помірний біль і 26,4 % — сильний. Різниці у розподілі больового синдрому в нозі між групами не виявлено (р = 0,458).
Після ендопротезування хворі відмічали відсутність болю вночі: у І групі — 33 (55,9 %) та у ІІ групі — 2 (33,3 %) особи. Слабкий біль відмічали пацієнти І групи — 20 (33,9 %), ІІ — 2 (33,3 %), ІІІ — 6 (27,3 %). 17 пацієнтів оцінювали нічний біль як помірний, серед них 6 (10,2 %) — із І групи, ІІ – 2 (33,3 %), ІІІ — 9 (40,9 %), причому 3 (13,6 %) особи з ІІІ групи скаржилися на прояви сильного нічного болю. Розподіл больового синдрому вночі між групами статистично значущий (р = 0,001).
Результати аналізу даних анкет щодо болю при сидінні чи лежанні наведені в табл. 15.
До лікування переважна більшість пацієнтів оцінювала біль у колінному суглобі при сидінні та лежанні як помірний (67,8 %), 18,4 % — як сильний і 13,8 % — як дуже сильний. Розподіл больового синдрому між групами виявився незначущим (р = 0,064).
Після ендопротезування колінного суглоба 60,9 % пацієнтів не відмічали болю при сидінні чи лежанні, більшість із них були з І групи — 43 (72,9 %). На слабкий біль більше скаржилися пацієнти ІІІ групи — 10 (45,5 %), також у цій групі хворі відмічали помірний біль — 5 (22,7 %) осіб. Розподіл цього симптому після ендопротезування виявився статистично значущим (р = 0,003).
Проаналізували частоту больового синдрому в колінному суглобі при вертикальному стоянні (табл. 16).
За результатами аналізу визначено, що до лікування більшість пацієнтів відмічали помірний біль у колінному суглобі при спокійному вертикальному стоянні (69,0 %), 31,0 % хворих оцінювали біль як сильний чи дуже сильний. Розподіл синдрому в групах статистично близький (р = 0,310). Після ендопротезування колінного суглоба 69,0 % пацієнтів не відмічали болю при стоянні, разом з тим у І групі 11 (18,6 %), у ІІ — 3 (50,0 %) та у ІІІ — 10 (45,5 %) пацієнтів оцінювали больовий синдром як слабкий, причому в ІІІ групі 3 (13,6 %) хворі відмічали помірний біль. Після лікування розподіл больового синдрому при вертикальному стоянні був статистично значущим (р = 0,001).
Наступним блоком анкети, що аналізували, була оцінка відчуттів, пов’язаних із проблемами в колінному суглобі.
Результати аналізу загальних проблем із суглобом наведені в табл. 17.
До лікування всі пацієнти скаржилися, що проблеми з коліном були щодня (74,7 % осіб) та завжди (25,3 %). Найгірші результати опитування були в ІІ та в ІІІ групі: 5 (83,3 %) та 12 (54,5 %) осіб відповідно мали проблеми з коліном, які оцінювали як постійні (завжди), різниця між групами хворих статистично значуща (р = 0,001).
Після ендопротезування колінного суглоба в пацієнтів І групи повністю зникли проблеми з коліном у 33 (55,9 %) осіб, але у 18 (30,5 %) та 8 (13,6 %) пацієнтів проблеми виникали щомісяця чи щодня відповідно. У ІІ групі у 3 (50,0 %) пацієнтів проблеми виникали щомісяця, а у 2 (33,3 %) — щодня. У ІІ групі були гірші результати опитування: у 3 (13,6 %) осіб проблеми були щомісяця, а у 10 (45,5 %) — щодня. Різниця між групами виявилася статистично значущою (р = 0,001).
Результати аналізу оцінки щодо зміни діяльності, пов’язаної з проблемами в колінному суглобі, наведені в табл. 18.
За даними аналізу, із прогресуванням дегенеративних процесів у колінному суглобі в більшості пацієнтів (73,6 %) значно змінюється спосіб життя, і тільки 18,4 % опитаних зміни у діяльності оцінюють як помірні. Звичайно, це пов’язано з первинним видом діяльності людини — активний спосіб життя при захворюванні колінного суглоба змінюється на більш повільний, а спокійна, переважно сидяча робота не потребує значних змін. Різниці в розподілі між групами не виявлено (р = 0,258).
Після ендопротезування 29,9 % пацієнтів повернулися до звичайного життя, переважно це особи І групи (25 (42,4 %)). У І групі 28 (47,5 %) хворих трохи змінили свою діяльність, ще 6 (10,2 %) — помірно. У ІІ групі пацієнти оцінили зміну діяльності «трохи» (50,0 %) та «помірно» (50,0 %). Результати в ІІІ групі: по 9 (40,9 %) пацієнтів змінили діяльність трохи чи помірно і 3 (13,6 %) — значно. Різниця в розподілі зміни діяльності значуща (р = 0,001).
Результати оцінки впевненості в колінному суглобі наведені в табл. 19.
Як показав аналіз анкетних даних, значно турбувалися щодо недостатньої впевненості в колінному суглобі 87,4 % всіх пацієнтів, розподіл між групами за цією оцінкою однаковий (р = 0,069).
Після ендопротезування в І групі у 35 (59,3 %) пацієнтів не було сумнівів у функціональності коліна, у 24 (40,7 %) вони були незначні (трохи). У ІІ групі 4 (66,6 %) пацієнти трохи турбувалися про колінний суглоб і 2 (33,3 %) — помірно. У ІІІ групі більшість хворих оцінювали недостатність впевненості у функціонуванні коліна як помірну — 14 (63,6 %) випадків, в 3 (13,6 %) випадках — як значну. Отже, різниця між групами статистично значуща (р = 0,001).
Оцінка клопоту, який виникає в пацієнтів із колінним суглобом, наведена в табл. 20.
Звичайно, до лікування хворі мають значні чи надзвичайні клопоти з колінним суглобом, причому майже однаково у всіх групах (р = 0,353). Після ендопротезування в І групі клопоти зникли у 32 (54,2 %) осіб, 22 (37,3 %) та 5 (8,5 %) пацієнтів оцінюють турбування як незначні — «трохи» та «помірно» відповідно. В ІІ групі 1 (16,7 %) пацієнт не має клопоту з коліном, 3 (50,0 %) мають трохи клопоту, інші — помірні. В ІІІ групі 12 (54,5 %) пацієнтів відмічають трохи клопоту з коліном, 7 (31,8 %) — помірні та 3 (13,6 %) — значні клопоти. Розподіл за цією ознакою між групами статистично значущий (р = 0,001).
За проведеним аналізом анкетних даних можна зробити висновки, що до лікування пацієнти відчувають значні незручності з колінним суглобом, що проявляється больовим синдромом при рухах колінного суглоба — при згинанні та розгинанні, ходьбі не тільки сходами, а й по рівній поверхні. Хворі у більшості випадків скаржаться на набряк колінного суглоба, болі вночі та після тривалого відпочинку. Симптоматика більше проявляється в пацієнтів старшого віку (понад 65 років) та у хворих зі зниженою щільністю кісткової тканини — остеопорозом, що є ускладнюючим фактором.
Стан пацієнтів після ендопротезування також залежить не тільки від якості проведеної операції, а й від віку пацієнта, тобто чим більший вік хворого, тим вища ймовірність гіршого результату, а також від наявності супутніх захворювань, особливо остеопорозу.
Наявність больового синдрому в коліні при згинанні чи розгинанні, тривалому відпочинку, вночі, а також набряк тканин суглоба можна пояснити недостатністю м’язово-зв’язкового апарату, який сильно страждає при тривалому перебігу дегенеративних захворювань суглобів та при недостатності післяопераційної терапії та реабілітаційних заходів.
Гірші результати ендопротезування в пацієнтів ІІІ групи були пов’язані з ускладненнями, які в деяких пацієнтів призвели до ревізій.
Висновки
У пацієнтів ІІ групи, яким було зроблено монокондилярне ендопротезування за новою методикою, результати наближалися до таких І групи — пацієнтів без остеопорозу. Через те що у ІІ групі були пацієнти доволі похилого віку, результати ендопротезування були трохи гіршими, але близькими до результатів І групи та кращими, ніж у пацієнтів ІІІ групи. Ускладнень у пацієнтів ІІ групи не було.
Таким чином, авторська методика монокондилярного ендопротезування колінного суглоба дозволяє не тільки отримати хороші результати на фоні остеопоротичних змін, а й збільшити вікову границю оперованих хворих, вона може бути запропонована до більш широкого використання.
Конфлікт інтересів. Автори заявляють про відсутність конфлікту інтересів та власної фінансової зацікавленості при підготовці даної статті.
Отримано/Received 07.05.2022
Рецензовано/Revised 19.05.2022
Прийнято до друку/Accepted 28.05.2022