Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.



Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Международный эндокринологический журнал Том 18, №5, 2022

Вернуться к номеру

Вплив вітаміну D на рівень BDNF у сироватці крові у пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом

Авторы: Камишна І.І.
Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, м. Тернопіль, Україна

Рубрики: Эндокринология

Разделы: Клинические исследования

Версия для печати


Резюме

Актуальність. Тиреоїдит Хашимото — хронічне автоімунне захворювання щитоподібної залози (ЩЗ), спричинене підвищенням тиреоїдних антитіл. Зростаюча кількість досліджень свідчить про те, що пацієнти з тиреоїдитом Хашимото можуть страждати від когнітивних порушень. Тому важливо визначити фактори ризику, що сприяють розвитку когнітивних порушень у пацієнтів з автоімунним тиреоїдитом з метою їх ранньої діагностики та лікування. З огляду на те, що вплив гормонів щитоподібної залози на мозок є незаперечним, а їх нестача призводить до різноманітних неврологічних ускладнень, рання діагностика та лікування неврологічних порушень при тиреоїдних захворюваннях мають вирішальне значення для запобігання подальшому прогресуванню цих ускладнень. Мета дослідження — встановити вплив вітаміну D на рівень brain-derived neurotrophic factor (BDNF, нейротрофічний фактор мозку) у сироватці крові у пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом (АІТ). Матеріали та методи. У дослідження було включено 28 пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим АІТ. Рівень BDNF у сироватці крові пацієнтів визначали кількісно за допомогою твердофазного імуноферментного аналізу з високочутливим Human BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor) ELISA Kit (Elabscience®, United States, Catalog No: E-EL-H0010) on E.I.A. Reader Sirio S (Seac, Italy). Результати. У нашому дослідженні призначення вітаміну D та L-тироксину призводило до зростання рівня BDNF в 7,4 раза (p < 0,001). У групі хворих, які приймали тільки L-тироксин, уміст BDNF у сироватці крові виріс в 2,1 раза. При порівнянні рівня BDNF у сироватці крові у пацієнтів, які приймали холекальциферол та L-тироксин, уміст BDNF був вищим в 2,48 раза порівняно з пацієнтами, які приймали тільки L-тироксин (p < 0,001). Висновки. Встановлено позитивний вплив вітаміну D на рівень BDNF у сироватці крові у пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом. Лікування хворих на гіпотиреоз, спричинений автоімунним тиреоїдитом, шляхом додаткового призначення холекальциферолу на тлі L-тироксину виявилось ефективнішим порівняно з призначенням лише L-тироксину (p < 0,001).

Background. Hashimoto’s thyroiditis is a chronic auto­immune disease of the thyroid gland caused by an increase in thyroid antibodies. A growing body of research suggests that patients with Hashimoto’s thyroiditis may suffer from cognitive impairment. Therefore, it is important to identify risk factors that contribute to the development of cognitive impairment in patients with autoimmune thyroiditis to diagnose them early and treat. Given that the influence of thyroid hormones on the brain is undeniable, and their deficiency leads to a variety of neurologi­cal complications, early diagnosis and treatment of neurological disorders in thyroid diseases is crucial for preventing further progression of these complications. The purpose of the study is to determine the effect of vitamin D on the level of brain-derived neurotrophic factor (BDNF) in blood serum of patients with hypothyroidism caused by autoimmune thyroiditis. Materials and methods. Twenty-eight patients with hypothyroidism caused by autoimmune thyroiditis were included in the study. The serum le­vel of BDNF was quantified using a solid-phase enzyme-linked immunosorbent assay with a highly sensitive Human BDNF ELISA Kit (Elabscience®, United States, Catalog No E-EL-H0010) on E.I.A. Reader Sirio S (Seac, Italy). Results. In our study, the administration of vitamin D and L-thyroxine led to a 7.4-fold increase in BDNF levels (p < 0.001). In the group of patients who took only L-thyroxine, serum content of BDNF increased by 2.1 times. In patients who took cholecalciferol and L-thyroxine, the level of BDNF was 2.48 times higher compared to those who took only L-thyroxine (p < 0.001). Conclusions. A positive effect of vitamin D on the serum level of BDNF was found in patients with hypothyroidism caused by autoimmune thyroiditis. Treatment of these individuals using additional administration of cholecalcife­rol on the background of L-thyroxine proved to be more effective compared to the administration of L-thyroxine alone (p < 0.001).


Ключевые слова

автоімунний тиреоїдит; гіпотиреоз; холекальциферол; BDNF

autoimmune thyroiditis; hypothyroidism; cholecalciferol; brain-derived neurotrophic factor

Вступ

Тиреоїдит Хашимото (ТХ) — хронічне автоімунне захворювання щитоподібної залози (ЩЗ), спричинене підвищенням тиреоїдних антитіл, що характеризується запаленням ЩЗ. Зростаюча кількість досліджень свідчить про те, що пацієнти з ТХ можуть страждати від когнітивних порушень [1]. Тому важливо визначити фактори ризику, що сприяють розвитку когнітивних порушень у пацієнтів з ТХ, з метою їх ранньої діагностики та лікування.
Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) — білок родини нейротрофічних факторів росту. Він справляє значний вплив на процеси формування пам’яті, а також на розвиток мозку, зокрема на нейрогенез, синаптогенез і нейрональну диференціацію [2]. BDNF бере участь у процесах навчання та пам’яті [3]. BDNF експресується в різних клітинах, включаючи нейрони, і може долати гематоенцефалічний бар’єр [4]. Попереднє дослідження продемонструвало позитивний зв’язок між рівнями BDNF і функцією центральної нервової системи (ЦНС) і периферичної нервової системи [5]. Крім того, BDNF, що експресується в мозку, пов’язаний з розвитком психічних розладів, а рівень BDNF потенційно може використовуватися як маркер цих захворювань у людей [6].
BDNF безпосередньо регулюється гормонами ЩЗ та відіграє вирішальну роль у розвитку мозку плода [7]. Попередні дослідження показали, що тиреоїдні гормони відіграють важливу роль в експресії BDNF [8]. Експресія BDNF, яка безпосередньо регулюється гормонами ЩЗ, відіграє важливу роль, особливо в критичний період розвитку мозку плода [9]. Недостатність гормонів ЩЗ під час розвитку призводить до зниження рівня BDNF, зниження когнітивних функцій і затримки нервового розвитку як у людей, так і в експериментальних тварин [10]. Згідно з літературними даними, материнський гіпотиреоз призводить до зниження експресії BDNF у мозку ембріонів щурів у період його розвитку [11]. 
З огляду на те, що вплив гормонів ЩЗ на мозок є незаперечним, а їх нестача призводить до різноманітних неврологічних ускладнень, рання діагностика та лікування неврологічних порушень при тиреоїдних захворюваннях мають вирішальне значення для запобігання подальшому прогресуванню неврологічних ускладнень. 
Мета дослідження — встановити вплив вітаміну D на рівень BDNF у сироватці крові у пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом.

Матеріали та методи

Дослідження проводилося в Буковинському державному медичному університеті, Чернівецькому обласному ендокринологічному центрі та Тернопільському національному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського, Україна. 
У дослідження включено 56 пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом (АІТ). Усі пацієнти були розподілені на дві групи. Пацієнти першої групи (n = 14) отримували холекальциферол у дозі 4000 МО/добу (28 000 МО/тиждень) та L-тироксин (88,39 ± 12,70 мкг/добу). Пацієнтам другої групи (n = 14) призначали лише L-тироксин (87,50 ± 12,73 мкг/добу). Обстеження проводили на початку та в кінці 12-тижневого курсу лікування.
Етичне схвалення. Дослідження повністю відповідало стандартам, описаним у Гельсінській декларації прав людини 1975 року (з поправками 2008 року). Учасники заповнили та підписали письмову інформовану згоду перед добровільною реєстрацією в дослідженні, що схвалено комітетом з біоетики (протокол № 7 від 03.11.2020 р.).
Для діагностики гіпотиреозу керувалися рекомендаціями Американської асоціації клінічних ендокринологів (2012 р.). При верифікації АІТ бралися до уваги відповідні клінічні ознаки, а саме результати ультразвукового дослідження (УЗД) ЩЗ (знижена ехогенність) та рівень циркулюючих антитіл до тиреоїдних антигенів (до тиреоїдної пероксидази — ТПО та тиреоглобуліну — ТГ) [12].
Зразки крові у пацієнтів і контрольної групи брали вранці (о 8–10 ранку) після нічного голодування. За допомогою аналізатора STAT FAX 303/Plus (Awareness Technology Inc, США) визначали рівні вільного тироксину (вT4, нормальний діапазон 6,0–13,0 пмоль/л для чоловіків і 7,0–13,5 пмоль/л для жінок), тиреотропного гормону (ТТГ, нормальний діапазон 0,3–4,0 мМО/л), антитіла до ТПО (нормальний діапазон 0–30 МО/мл) і тиреоглобуліну (нормальний діапазон 0–65 МО/мл) у кожного учасника дослідження.
Критерії виключення з дослідження: вік до 18 років, злоякісне новоутворення, запалення внаслідок ревматичних захворювань або гострої/хронічної інфекції, цукровий діабет, судинні, хронічні захворювання печінки та нирок, вагітність. Особи, які приймали ліки, що можуть впливати на функцію ЩЗ, також були виключені з дослідження.
Рівень BDNF у сироватці крові пацієнтів визначали кількісно за допомогою твердофазного імуноферментного аналізу з високочутливим Human BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor) ELISA Kit (Elabscience®, США, Catalog No: E-EL-H0010) on E.I.A. Reader Sirio S (Seac, Італія).
Статистичний аналіз. Кількісні показники оцінювалися на предмет відповідності нормальному розподілу за допомогою критерію Шапіро — Уїлка (при числі досліджуваних менше 50). Кількісні показники, що мають нормальний розподіл, описувалися за допомогою середніх арифметичних величин (M) та стандартних відхилень (SD), меж 95% довірчого інтервалу (95% ДІ). У разі відсутності нормального розподілу кількісні дані описувалися за допомогою медіани (Me) та нижнього та верхнього квартилів (Q1–Q3). Порівняння двох груп за кількісним показником, що має нормальний розподіл, за умови рівності дисперсій виконувалося за допомогою t-критерію Стьюдента, при нерівних дисперсіях — за допомогою t-критерію Уелча. Порівняння двох груп за кількісним показником, розподіл якого відрізнявся від нормального, виконувалося за допомогою U-критерію Манна — Уїтні. 

Результати

Нами проведений аналіз рівня BDNF до лікування у пацієнтів досліджуваних груп.
При порівнянні рівня BDNF до лікування у пацієнтів першої та другої групи не виявлено статистично значущих відмінностей (p = 0,383) (рис. 1).
Відповідно до даних, наведених в табл. 1, після проведеного лікування у пацієнтів, які отримували холекальциферол та L-тироксин, відзначалося вірогідне збільшення рівня BDNF в 7,4 раза (p < 0,001). У групі хворих, які отримували лише L-тироксин, уміст BDNF у сироватці крові збільшився в 2,1 раза (p = 0,045).
При порівнянні умісту BDNF після лікування у пацієнтів досліджуваних груп нами були виявлені статистично значущі відмінності (p < 0,001) (рис. 2). Так, рівень BDNF у сироватці крові після одночасного призначення холекальциферолу та L-тироксину виявився вищим в 2,48 раза порівняно з пацієнтами, які приймали тільки L-тироксин. Тобто лікування з додатковим призначенням холекальциферолу на тлі L-тироксину виявилось ефективнішим за терапію лише L-тироксином (p < 0,001).

Обговорення

Дані досліджень доводять зв’язок дефіциту вітаміну D із підвищенням частоти виникнення АІТ [13]. Більш виражений дефіцит вітаміну D часто супроводжується гіпофункцією ЩЗ [14]. Деякі автори стверджують, що рівень 25(OH)D є незалежним фактором, який впливає на підвищення рівня антитіл до ТПО [15]. 
Дефіцит вітаміну D, особливо у людей похилого віку, пов’язаний із порушенням навчання, пам’яті та когнітивних процесів [16]. Дослідження свідчать, що лікування високими дозами вітаміну D помітно покращує продуктивність зорової (невербальної) пам’яті в тих, хто мав початковий недостатній рівень вітаміну D [17]. 
Крім того, у декількох дослідженнях повідомлялося про зв’язок між низькими рівнями вітаміну D у сироватці крові та ризиком виникнення симптомів когнітивного дисонансу [18, 19]. Роль вітаміну D у когнітивних процесах і поведінці не є несподіваною, оскільки вітамін діє як потужний антиоксидант, що захищає клітини від окисного пошкодження, спричиненого стресом [20]. Вітамін D також регулює експресію білків і нейротрофічні фактори, що беруть участь у синаптичній пластичності та фізіологічному стані нейронів [21]. Крім того, вітамін D бере участь у диференціації клітин [22], регуляції внутрішньоклітинного кальцію [23] та біосинтезі нейромедіаторів [24].
Багато факторів, таких як фізичні вправи, травми ЦНС, хронічний стрес, впливають на гіпокампальний нейрогенез [25]. Нейрогенез у дорослих тісно пов’язаний з високою чутливістю до гормонів, нейромедіаторів і факторів росту, які присутні в нейрогенній ніші [26]. Було виявлено, що тиреоїдні гормони також справляють глибокий вплив на нейрогенез [27].
BDNF є членом родини нейротрофінів, який відіграє важливу роль у навчанні та пам’яті. Він також покращує синаптичну функцію як у корі головного мозку, так і в гіпокампі [28].
Літературні дані свідчать, що дефіцит вітаміну D супроводжується порушенням синаптичної пластичності у щурів [29]. З огляду на важливу роль BDNF у синаптичних функціях [30], сприятливий вплив вітаміну D на навчання та пам’ять може принаймні частково опосередковуватися BDNF. У ЦНС вітамін D відіграє ключову роль у розвитку мозку та його належному функціонуванні. Вітамін D та його аналоги можуть долати гематоенцефалічний бар’єр і проникати в паренхіму мозку [31]. У мозку вітамін D справляє нейропротекторну дію, модулюючи вироблення нейротрофінів та синтез нейромедіаторів, зменшуючи нейрозапалення, та запобігає окиснювальному пошкодженню тканин [32]. 
Також було показано, що вітамін D посилює синтез нейротрофічних факторів, таких як neurotrophin-3 (NT3), glialderived neurotrophic factor (GDNF), nerve growth factor (NGF) та brain-derived neurotrophic factor (BDNF) [33]. У нашому дослідженні призначення вітаміну D та L-тироксину призводило до зростання рівня BDNF в 7,4 раза (p < 0,001). У групі хворих, які приймали тільки L-тироксин, уміст BDNF у сироватці крові виріс в 2,1 раза. При порівнянні умісту BDNF у сироватці крові у пацієнтів, які приймали холекальциферол та L-тироксин, уміст BDNF був вищим в 2,48 раза порівняно з пацієнтами, які приймали тільки L-тироксин. 

Висновки

Встановлено позитивний вплив вітаміну D на рівень BDNF у сироватці крові у пацієнтів з гіпотиреозом, спричиненим автоімунним тиреоїдитом. Лікування хворих на гіпотиреоз, спричинений автоімунним тиреоїдитом, шляхом додаткового призначення холекальциферолу на тлі L-тироксину виявилось ефективнішим порівняно з призначенням лише L-тироксину (p < 0,001).
Конфлікт інтересів. Автор заявляє про відсутність конфлікту інтересів та власної фінансової зацікавленості при підготовці даної статті.
 
Отримано/Received 20.06.2022
Рецензовано/Revised 21.07.2022
Прийнято до друку/Accepted 01.08.2022

Список литературы

  1. Djurovic M., Pereira A.M., Smit J.W.A., Vasovic O., Damjanovic S., Jemuovic Z., Pavlovic D., et al. Cognitive functioning and quality of life in patients with Hashimoto thyroiditis on long-term levothyroxine replacement. Endocrine. 2018. 62(1). 136-143. doi: 10.1007/s12020-018-1649-6. 
  2. Sonoyama T., Stadler L.K.J., Zhu M., Keogh J.M., Henning E., Hisama F., Kirwan P., et al. Human BDNF/TrkB variants impair hippocampal synaptogenesis and associate with neurobehavioural abnormalities. Sci. Rep. 2020. 10(1). 9028. doi: 10.1038/s41598-020-65531-x.
  3. Sable H.J., MacDonnchadh J.J., Lee H.W., Butawan M., Simpson R.N., Krueger K.M., Bloomer R.J. Working memory and hippocampal expression of BDNF, ARC, and P-STAT3 in rats: effects of diet and exercise. Nutr. Neurosci. 2021. 1-14. doi: 10.1080/1028415X.2021.1885230.
  4. Puhlmann L.M.C., Linz R., Valk S.L., Vrticka P., Vos de Wael R., Bernasconi A., Bernasconi N., et al. Association between hippocampal structure and serum brain-derived neurotrophic factor (BDNF) in healthy adults: A registered report. Neuroimage. 2021. 118011. doi: 10.1016/j.neuroimage.2021.118011.
  5. Xiong L.L., Chen J., Du R.L., Liu J., Chen Y.J., Hawwas M.A., Zhou X.F., et al. Brain-derived neurotrophic factor and its related enzymes and receptors play important roles after hypoxic-ischemic brain damage. Neural. Regen. Res. 2021. 16(8). 1453-1459. doi: 10.4103/1673-5374.303033.
  6. Peters R.B., Xavier J., Mondin T.C., Cardoso T.A., Ferreira F.B., Teixeira L., Gräeff K., et al. BDNF Val66Met polymorphism and resilience in major depressive disorder: the impact of cognitive psychotherapy. Braz. J. Psychiatry. 2021. 43(1). 22-28. doi: 10.1590/1516-4446-2019-0726.
  7. Hung P.L., Hsu M.H., Yu H.R., Wu K.L.H., Wang F.S. Thyroxin Protects White Matter from Hypoxic-Ischemic Insult in the Immature Sprague-Dawley Rat Brain by Regulating Periventricular White Matter and Cortex BDNF and CREB Pathways. Int. J. Mol. Sci. 2018. 19(9). 2573. doi: 10.3390/ijms19092573.
  8. Shabani S., Farbood Y., Mard S.A., Sarkaki A., Ahangarpour A., Khorsandi L. The regulation of pituitary-thyroid abnormalities by peripheral administration of levothyroxine increased brain-derived neurotrophic factor and reelin protein expression in an animal model of Alzheimer’s disease. Can. J. Physiol. Pharmacol. 2018. 96(3). 275-280. doi: 10.1139/cjpp-2016-0434.
  9. Sánchez-Huerta K., García-Martínez Y., Vergara P., Segovia J., Pacheco-Rosado J. Thyroid hormones are essential to preserve non-proliferative cells of adult neurogenesis of the dentate gyrus. Mol. Cell Neurosci. 2016. 76. 1-10. doi: 10.1016/j.mcn.2016.08.001.
  10. Shafiee S.M., Vafaei A.A., Rashidy-Pour A. Effects of maternal hypothyroidism during pregnancy on learning, memory and hippocampal BDNF in rat pups: Beneficial effects of exercise. Neuroscience. 2016. 329. 151-61. doi: 10.1016/j.neuroscience.2016.04.048.
  11. Liu D., Teng W., Shan Z., Yu X., Gao Y., Wang S., et al. The effect of maternal subclinical hypothyroidism during pregnancy on brain development in rat offspring. Thyroid. 2010. 20(8). 909-15. doi: 10.1089/thy.2009.0036.
  12. Garber J.R., Cobin R.H., Gharib H., Hennessey J.V., Klein I., Mechanick J.I., et al. Clinical practice guidelines for hypothyroidism in adults: cosponsored by the American Association of Clinical Endocrinologists and the American Thyroid Association. Endocr. Pract. 2012. 18(6). 988-1028. doi: 10.4158/EP12280.GL. 
  13. Bizzaro G., Shoenfeld Y. Vitamin D and autoimmune thyroid diseases: facts and unresolved questions. Immunol. Res. 2015. 61(1-2). 46-52. doi: 10.1007/s12026-014-8579-z. 
  14. Pankiv I.V. Effect of vitamin D supplementation on insulin resistance in patients with hypothyroidism. International Journal of Endocrinology (Ukraine). 2017. 13(6). 455-458. DOI: 10.22141/2224-0721.13.6.2017.112892.
  15. Shin D.Y., Kim K.J., Kim D., Hwang S., Lee E.J. Low serum vitamin D is associated with anti-thyroid peroxidase antibody in autoimmune thyroiditis. Yonsei Med. J. 2014. 55(2). 476-81. doi: 10.3349/ymj.2014.55.2.476. 
  16. Al-Amin M., Bradford D., Sullivan R.K.P., Kurniawan N.D., Moon Y., Han S.H., Zalesky A., Burne T.H.J. Vitamin D deficiency is associated with reduced hippocampal volume and disrupted structural connectivity in patients with mild cognitive impairment. Hum. Brain Mapp. 2019. 40(2). 394-406. doi: 10.1002/hbm.24380. 
  17. Pettersen J.A. Does high dose vitamin D supplementation enhance cognition? A randomized trial in healthy adults. Exp. Gerontol. 2017. 90. 90-97. doi: 10.1016/j.exger.2017.01.019. 
  18. Han B., Zhu F.X., Yu H.F., Liu S., Zhou J.L. Low serum levels of vitamin D are associated with anxiety in children and adolescents with dialysis. Sci. Rep. 2018. 8(1). 5956. doi: 10.1038/s41598-018-24451-7. 
  19. Kim S.Y., Jeon S.W., Lim W.J., Oh K.S., Shin D.W., Cho S.J., Park J.H., Shin Y.C. The Relationship between Serum Vitamin D Levels, C-Reactive Protein, and Anxiety Symptoms. Psychiatry Investig. 2020. 17(4). 312-319. doi: 10.30773/pi.2019.0290. 
  20. Sepidarkish M., Farsi F., Akbari-Fakhrabadi M., Namazi N., Almasi-Hashiani A., Maleki Hagiagha A., Heshmati J. The effect of vitamin D supplementation on oxidative stress parameters: A systematic review and meta-analysis of clinical trials. Pharmacol. Res. 2019. 139. 141-152. doi: 10.1016/j.phrs.2018.11.011. 
  21. Eyles D., Almeras L., Benech P., Patatian A., Mackay-Sim A., McGrath J., Féron F. Developmental vitamin D deficiency alters the expression of genes encoding mitochondrial, cytoskeletal and synaptic proteins in the adult rat brain. J. Steroid Biochem. Mol. Biol. 2007. 103(3-5). 538-45. doi: 10.1016/j.jsbmb.2006.12.096. 
  22. Gil Á., Plaza-Diaz J., Mesa M.D. Vitamin D: Classic and Novel Actions. Ann. Nutr. Metab. 2018. 72(2). 87-95. doi: 10.1159/000486536. 
  23. Fleet J.C. The role of vitamin D in the endocrinology controlling calcium homeostasis. Mol. Cell Endocrinol. 2017 Sep 15. 453. 36-45. doi: 10.1016/j.mce.2017.04.008. 
  24. Máčová L., Bičíková M., Ostatníková D., Hill M., Stárka L. Vitamin D, neurosteroids and autism. Physiol. Res. 2017 Sep 26. 66(Suppl. 3). S333-S340. doi: 10.33549/physiolres.933721. 
  25. Cooke G.E., Mullally S., Correia N., O’Mara S.M., Gibney J. Hippocampal volume is decreased in adults with hypothyroidism. Thyroid. 2014. 24(3). 433-40. doi: 10.1089/thy.2013.0058. 
  26. Mahmoud R., Wainwright S.R., Galea L.A. Sex hormones and adult hippocampal neurogenesis: Regulation, implications, and potential mechanisms. Front Neuroendocrinol. 2016. 41. 129-52. doi: 10.1016/j.yfrne.2016.03.002. 
  27. Kapoor R., Fanibunda S.E., Desouza L.A., Guha S.K., Vaidya V.A. Perspectives on thyroid hormone action in adult neurogenesis. J. Neurochem. 2015. 133(5). 599-616. doi: 10.1111/jnc.13093. 
  28. Bothwell M. NGF, BDNF, NT3, and NT4. Handb Exp. Pharmacol. 2014. 220. 3-15. doi: 10.1007/978-3-642-45106-5_1. PMID: 24668467.
  29. Taghizadeh M., Talaei S.A., Djazayeri A., Salami M. Vitamin D supplementation restores suppressed synaptic plasticity in Alzheimer’s disease. Nutr. Neurosci. 2014. 17(4). 172-7. doi: 10.1179/1476830513Y.0000000080. 
  30. Guo W., Nagappan G., Lu B. Differential effects of transient and sustained activation of BDNF-TrkB signaling. Dev. Neurobiol. 2018. 78(7). 647-659. doi: 10.1002/dneu.22592. 
  31. Gascon-Barré M., Huet P.M. Apparent [3H]1,25-dihydroxyvitamin D3 uptake by canine and rodent brain. Am. J. Physiol. 1983. 244(3). E266-71. doi: 10.1152/ajpendo.1983.244.3.E266. 
  32. Wrzosek M., Łukaszkiewicz J., Wrzosek M., Jakubczyk A., Matsumoto H., Piątkiewicz P., Radziwoń-Zaleska M., Wojnar M., Nowicka G. Vitamin D and the central nervous system. Pharmacol. Rep. 2013. 65(2). 271-8. doi: 10.1016/s1734-1140(13)71003-x. 
  33. Koshkina A., Dudnichenko T., Baranenko D., Fedotova J., Drago F. Effects of Vitamin D3 in Long-Term Ovariectomized Rats Subjected to Chronic Unpredictable Mild Stress: BDNF, NT-3, and NT-4 Implications. Nutrients. 2019. 11(8). 1726. doi: 10.3390/nu11081726. 

Вернуться к номеру