Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Гастроэнтерология" Том 56, №3, 2022

Вернуться к номеру

Біохімічні маркери фіброзу печінки в дітей із неалкогольною жировою хворобою печінки

Авторы: Завгородня Н.Ю., Грабовська О.І., Кленіна І.А.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна

Рубрики: Гастроэнтерология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Мета: визначити особливості вмісту маркерів фіброзу в сироватці крові дітей із неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП).
Матеріали і методи. Дослідження проведене у 34 дітей віком від 10 до 17 років ( середній вік (12,2 ± 2,5) року), які перебували на лікуванні у відділенні дитячої гастроентерології ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», дослідження були проведені з дотриманням біоетичних норм. Наявність стеатозу печінки визначалась за допомогою транзієнтної еластометрії апаратом FibroScan®502 touch (Echosens, Франція) із вимірюванням контрольованого параметра ультразвукового загасання (controlled attenuation parameter — CAP). Залежно від наявності стеатозу та фіброзу печінки діти були розподілені на групи: І група — діти з НАЖХП та фіброзом печінки (n = 12); ІІ група — діти з НАЖХП без фіброзу печінки (n = 16); ІІІ група (група контролю) — діти без НАЖХП та фіброзу печінки (n = 6). Процеси фіброзу оцінювали за вмістом у сироватці крові гідроксипроліну вільного (ГПв) та гідроксипроліну білковозв’язаного (ГПб/зв) за Осадчуком та глікозаміногліканів (ГАГ) за Ремінгтоном.
Результати. Установлено, що медіана рівня ГПб/зв була підвищеною в дітей обох груп: у І групі — у 6,5 раза (р < 0,001), у ІІ — в 1,2 раза (р < 0,05) порівняно з ІІІ групою. У той же час у дітей I та II груп вміст ГПв та ГАГ у сироватці крові не мав вірогідних відмінностей від відповідних показників ІІІ групи, але мав тенденцію до підвищення. У дітей І групи було виявлено підвищення середнього рівня ГПб/зв у 91,6 % випадків, зниження медіани ГПв — у 25 % випадків порівняно з дітьми III групи. Середні рівні ГАГ були підвищеними в 45,5 % дітей I групи, зниженими у 36,3 % дітей I групи порівняно з дітьми ІІІ групи.
У 25 % дітей ІІ групи було виявлено зниження рівня медіани ГПв, а у 18,7 % дітей — його підвищення щодо рівнів III групи. Про посилення синтезу колагену свідчив підвищений рівень ГПб/зв у 62,5 % дітей ІІ групи. Виявлені зміни супроводжувалися підвищеним рівнем ГАГ у 46,7 % дітей ІІ групи порівняно з ІІІ групою.
Висновок. Виявлено, що у дітей із НАЖХП спостерігаються різнонаправлені зміни маркерів фіброзу в сироватці крові. Значуще зростання сироваткового вмісту ГПб/зв (р < 0,001) у дітей І групи дозволяє вважати цей показник імовірним кандидатом для неїнвазивної діагностики фіброзу печінки при НАЖХП у дітей.


Вернуться к номеру