Журнал «» Том 15, №3-4, 2022
Вернуться к номеру
Зниження рівня глікемії при цукровому діабеті 2-го типу — глікемічні наслідки
Рубрики: Кардиология
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
Довідка. Порівняльна ефективність цукрознижувальних препаратів при застосуванні з метформіном для підтримки цільового рівня глікованого гемоглобіну в осіб з діабетом 2-го типу невідома.
Методи. У цьому дослідженні за участю хворих із цукровим діабетом 2-го типу тривалістю менше за 10 років, які отримували метформін і мали рівень глікованого гемоглобіну від 6,8 до 8,5 %, ми порівнювали ефективність чотирьох цукрознижуючих препаратів, які зазвичай використовуються. Ми випадковим чином розподілили учасників для прийому інсуліну гларгін U-100 (далі — гларгін), сульфонілсечовини глімепіриду, агоніста глюкагоноподібного рецептора пептиду-1 ліраглутиду або інгібітору дипептидилпептидази 4 — ситагліптину. Первинним метаболічним результатом був рівень глікованого гемоглобіну, який вимірювався щоквартально, 7,0 % або вище, що було підтверджено згодом, а вторинним метаболічним результатом був підтверджений рівень глікованого гемоглобіну понад 7,5 %.
Результати. Загалом 5047 учасників (19,8 % темношкірих і 18,6 % іспанців або латиноамериканців), які отримували метформін для лікування цукрового діабету 2-го типу, спостерігалися в середньому протягом 5 років. Кумулятивний рівень глікованого гемоглобіну 7,0 % або вище (первинний метаболічний результат) значно відрізнявся між чотирма групами (P < 0,001 для глобального тесту відмінностей між групами); показники для гларгіну (26,5 на 100 учаснико-років) і ліраглутиду (26,1) були подібними і нижчими, ніж для глімепіриду (30,4) і ситагліптину (38,1). Відмінності між групами щодо рівня глікованого гемоглобіну понад 7,5 % (вторинний результат) були аналогічні відмінностям первинного результату. Не було суттєвих відмінностей щодо первинного результату в підгрупах, визначених відповідно до статі, віку, раси чи етнічної групи; однак серед учасників із вищим вихідним рівнем глікованого гемоглобіну було виявлено навіть більшу користь від гларгіну, ліраглутиду й глімепіриду, ніж від ситагліптину. Тяжка гіпоглікемія спостерігалася рідко, але значно частіше при застосуванні глімепіриду (у 2,2 % учасників), ніж при застосуванні гларгіну (1,3 %), ліраглутиду (1,0 %) або ситагліптину (0,7 %). Учасники, які отримували ліраглутид, повідомили про більш часті шлунково-кишкові побічні ефекти й втратили більше ваги, ніж пацієнти в інших групах лікування.
Висновки. Усі чотири препарати при додаванні до метформіну знижували рівень глікованого гемоглобіну. Однак гларгін і ліраглутид були більш ефективними в досягненні й підтримці цільових рівнів глікованого гемоглобіну.
Список литературы
- Glycemia Reduction in Type 2 Diabetes — Glycemic Outcomes. The GRADE Study Research Group. N. Engl. J. Med. 2022. 387. 1063-1074.