Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «» Том 15, №3-4, 2022

Вернуться к номеру

Чи дійсно ацетамінофен безпечніший за нестероїдні протизапальні препарати при серцево-судинних захворюваннях?

Нове дослідження ставить під сумнів припущення про те, що ацетамінофен (парацетамол) є безпечнішим за нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) для пацієнтів із виявленими серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) або факторами ризику їх розвитку.
Аналіз виявив значну кореляцію між вживанням ацетамінофену й підвищенням систолічного артеріального тиску. Хоча щодо кровотечі або в пацієнтів із відомими захворюваннями нирок застосування ацетамінофену може бути безпечнішим, ніж НПЗП, проте «різниця може бути не такою великою, як раніше вважалося», розповів доктор медичних наук, кардіолог мережі охорони здоров’я Lehigh Valley міста Аллентаун, штат Пенсильванія, Рахул Гупта. «Рекомендується обережне використання ацетамінофену в довгостроковій перспективі, особливо пацієнтам із попередньою гіпертензію та серцевою недостатністю», — зазначив Гупта. 
Дослідження було подано на наукових сесіях Американської асоціації кардіологів (AHA) у 2022 році в Сан-Дієго, Каліфорнія [3]. Ацетамінофен є одним з найбільш широко використовуваних безрецептурних медикаментів, оскільки вважається більш безпечним препаратом для тривалого використання, хоч при цьому йому не вистачає протизапальних ефектів НПЗП, як пояснив Гупта. Відомо, що НПЗП підвищують артеріальний тиск, але ефект ацетамінофену в цьому аспекті недостатньо вивчений. Науковець зазначив, що обсерваційні дослідження показали суперечливі результати щодо його впливу на артеріальний тиск. Для подальшого вивчення питання Гупта і його колеги провели метааналіз трьох досліджень, у яких порівнювали вплив ацетамінофену (3–4 г/день) на систолічний і діастолічний амбулаторний артеріальний тиск у пацієнтів із захворюваннями серця або гіпертонією проти плацебо. Разом дослідження включали 172 дорослих учасників (середній вік 60 років; 73 % чоловіків). Було виявлено, що пацієнти, які отримували ацетамінофен, мали значно вищий систолічний артеріальний тиск порівняно з тими, хто отримував плацебо (стандартна середня різниця (ССР) = 0,35; 95% ДІ 0,08–0,63; P = 0,01). Аналіз за підгрупами впливу препарату на пацієнтів з гіпертензією також показав значну зміну систолічного артеріального тиску (ССР = 0,38; 95% ДІ 0,05–0,71; P = 0,02). «Цікаво, що не було значної різниці у впливі на діастолічний артеріальний тиск», — прокоментував Гупта. 
Тімоті С. Андерсон, доктор медичних наук, клінічний дослідник відділу загальної медицини Медичного центру Бет-Ізраїль-Діаконесс і доцент кафедри медицини Гарвардської медичної школи в Бостоні, штат Массачусетс, до якого звернулися по коментар, зазначив, що це «цікава і не дуже добре вивчена проблема». «Однак більшість досліджень включали використання дуже високих доз ацетамінофену (наприклад, шість-вісім таблеток по 500 мг на день), тому ми насправді не знаємо, чи можуть більш поширені схеми щоденного використання однієї-двох таблеток ацетамінофену час від часу зумовлювати такі ж проблеми, — повідомив Андерсон ресурсу Medscape Cardiology. — Ми також не маємо даних, які свідчать про прямий шкідливий вплив цих медикаментів щодо інсультів, інфарктів або інших наслідків високого кров’яного тиску. В ідеалі потрібне пряме випробування, яке б надало безпосереднє порівняння препаратів, подібних до ібупрофену, з препаратами, подібними до ацетамінофену».

Список литературы

  1. American Heart Association (AHA) Hypertension Scientific Sessions 2022. Poster 033. Presented September 7, 2022.

Вернуться к номеру