Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №6, 2022

Вернуться к номеру

Активність модифікованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum щодо мікроорганізмів родини Enterobacteriaceae

Авторы: Андреєва І.Д., Осолодченко Т.П., Завада Н.П., Рябова І.С.
ДУ «Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова Національної академії медичних наук України», м. Харків, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Вступ. Природні флавоноїди виявляють широкий спектр фізіологічної дії на організм людини. Кверцетин є одним з найбільш відомих флавоноїдів. Перспективними є спроби посилити лікарські властивості кверцетину шляхом його хімічних модифікацій.
Мета дослідження — дослідити дію модифікованих похідних кверцетину, вилученого з листя смородини чорної (Ríbes nígrum), стосовно ентеробактерій.
Матеріали та методи. Досліджувалися зразки з вмістом кверцетину, вилученого з листя Ríbes nígrum, 2,0 % у сухому залишку, який було модифіковано за допомогою 2,0% бурштинового ангідриду і 2,0% амінокислот лізину й аргініну. Речовиною порівняння був 2,0% екстракт немодифікованого кверцетину з листя Ríbes nígrum. Визначення протимікробної дії речовин виконано стандартним методом двократних серійних розведень на 11 музейних і клінічних штамах представників родини Enterobacteriaceae, а саме: 3 штамах E.соli, 2 штамах K.pneumoniae, 1 штамі K.oxytoca, 2 штамах E.cloaceae і 3 штамах P.vulgaris. Визначалися мінімальні інгібуюча (МІК) і бактерицидна (МБцК) концентрації. 
Результати. При модифікації сукцильованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum аргініном високочутливими до них були усі 100,0 % штамів E.coli, при додатковій модифікації лізином — 66,67 % штамів E.coli (МІК 15,6 мкг/мл, р < 0,05 порівняно з показниками немодифікованого кверцетину 62,5 мкг/мл). Бактерицидна дія модифікованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum стосовно всіх досліджених штамів E.coli виявилася помірною (МБцК у межах 31,25–62,5 мкг/мл, р < 0,05 порівняно з показниками немодифікованого кверцетину 125,0 мкг/мл). Стосовно всіх досліджених представників родини Proteus модифіковані похідні кверцетину з листя Ríbes nígrum виявили високий бактеріостатичний і помірний бактерицидний ефекти (МІК і МБцК 15,6 і 31,25 мкг/мл відповідно). Щодо штамів K.pneumoniae і представників роду Enterobacter з боку модифікованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum досліджено помірний бактеріостатичний і слабкий бактерицидний ефекти (МІК і МБцК 62,5 і 125,0 мкг/мл відповідно), порівнянні з такими показниками природного кверцетину. Щодо штаму K.oxytoca модифіковані похідні кверцетину з листя смородини чорної виявили помірну протимікробну активність (МІК і МБцК 31,25 і 62,5 мкг/мл відповідно).
Висновки. За результатами проведеного дослідження встановлено високу й помірну протимікробну активність модифікованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum стосовно мікроорганізмів родини Enterobacteriaceae. Високу бактеріостатичну дію (МІК 15,6 мкг/мл) стосовно досліджених штамів E.coli частіше спостережено при додатковій модифікації сукцильованих похідних кверцетину з листя Ríbes nígrum амінокислотою аргініном, ніж лізином. 


Вернуться к номеру