Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №6, 2022

Вернуться к номеру

Особливості гуморальної відповіді у хворих на COVID-19

Авторы: Житнюк Н.В.
Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова, м. Вінниця, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Вступ. Коронавірусна хвороба (COVID-19) — гостре інфекційне захворювання з аерогенним і фекально-оральним механізмом передачі збудника, яке викликає нещодавно виявлений коронавірус, названий SARS-CoV-2, клінічно характеризується ураженням дихальної системи з можливим розвитком пневмонії і гострого респіраторного дистрес-синдрому. На сьогодні у світі зареєстровано понад 612 млн випадків коронавірусної хвороби, викликаної вірусом SARS-CoV-2, більше ніж 6,51 млн осіб померло, одужали понад 590 млн, зараз хворіє понад 15 млн осіб. В Україні зареєстровано понад 5 млн підтверджених випадків захворювання на COVID-19. Нова коронавірусна хвороба вже понад 2 роки після реєстрації перших випадків продовжує залишатися найбільшим глобальним викликом для всього світу. Одним з нових напрямків серологічної діагностики стала можливість визначення нейтралізуючих антитіл до SARS-CoV-2. Для оцінки імунної відповіді на поточну або перенесену інфекцію проводиться аналіз крові на нейтралізуючі антитіла до RBD-ділянки S1 SARS-CoV-2. Зазвичай після перенесеного захворювання виробляються антитіла IgМ та IgG до білків вірусу: нуклеокапсидного білка (N), спайкового білка (S), мембранного (М) і оболонкового (Е). Та увага більшості дослідників прикута саме до аналізу на антитіла до спайкового білка (S), який виконує функцію зв’язування вірусу з клітинами організму. Якщо в організмі буде достатня кількість антитіл до S-білка, то ці антитіла нейтралізують його, вірус не зможе зв’язатися з організмом і, відповідно, зараження SARS-CoV-2 не станеться. 
Мета: оцінка гуморальної імунної відповіді на перенесену хворобу в пацієнтів з підтвердженим діагнозом СOVID-19 методом виявлення РНК SARS-CoV-2 у ПЛР шляхом визначення нейтралізуючих антитіл до RBD-ділянки S1 SARS-CoV-2.
Матеріали та методи. Проведений імуноферментний аналіз з набором BD-COVID-19 Ig — Screen («Вектор-БЕСТ», Україна) на визначення антитіл IgG до S-білка COVID-19 у зразках сироватки крові пацієнтів із підтвердженим діагнозом СOVID-19 методом виявлення РНК SARS-CoV-2 у ПЛР, які перехворіли на дане захворювання за 3 міс., 6 міс., 1 рік до моменту забору матеріалу на дослідження. Одиниці вимірювання: BAU/мл (BAU — binding antibody units — одиниці зв’язуючих антитіл). Позитивний контроль — ≥ 82 BAU/мл. Усі дані статистично опрацьовані й наведені в абсолютних та інтенсивних показниках.
Результати. Вік пацієнтів становив від 18 до 76 років; середній вік — 54 роки. Чоловіків було 62, жінок — 181 (відповідно 25,6 і 74,4 %). Серед них 115 пацієнтів перехворіли за 3 міс. до забору аналізу (47,3 %), 89 — за 6 міс. (36,6 %), 39 — за 1 рік (16,1 %). У 146 (60,0 %) пацієнтів перебіг хвороби був легкий, у 88 (36,2 %) — середньої тяжкості й у 9 (3,8 %) — тяжкий перебіг. У 196 (80,6 %) пацієнтів відмічалося ураження легень, що було підтверджено рентгенологічно, методом ультразвукової діагностики або комп’ютерної томографії. У 97,5 % випадків діагностованих пневмоній вищезазначеними методами переважав двобічний процес ураження легень. У 83,13 % обстежуваних відмічалась наявність супутньої хронічної патології (в більшості випадків це захворювання серцево-судинної та ендокринної системи). Серед пацієнтів, які перехворіли за 3 міс. до проведення аналізу, необхідна кількість антитіл до S-білка COVID-19 була в 98,26 % обстежуваних, за 6 міс. — у 75,9 %, за 1 рік — у 44 %.
Висновки. За даними нашого спостереження можна дійти висновку, що кількість антитіл до S-білка COVID-19 з часом поступово знижується, і, як наслідок, виникає потреба в додатковій імунізації (вакцинації) для підтримання потрібного рівня антитіл сироватки крові.


Вернуться к номеру