Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №6, 2022

Вернуться к номеру

Прогноз щодо грипу на сезон 2022–2023 рр. в Україні в умовах пандемії COVID-19

Авторы: Міроненко А.П., Голубка О.С., Радченко Л.В., Тетерюк Н.В., Захарчук І.Г.
ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», м. Київ, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Вступ. Поява у грудні 2019 року принципово нового збудника — коронавірусу SARS-CoV-2, що викликав пандемію і призвів до дезорганізації всього світового суспільства, безумовно, позначилася на циркуляції інших збудників інфекційних хвороб і, відповідно, призвела до необхідності внесення змін до систем епіднагляду, зокрема, за грипом.
Оскільки грип і COVID-19 мають схожу симптоматику, спільний механізм передачі, епідемічні й пандемічні потенції, цілком виправдано було інкорпорувати нагляд за новою хворобою COVID-19 у систему нагляду за грипом.
Метою дослідження було створення прогнозу щодо грипу і COVID-19 на епідемічний сезон 2022–2023 рр. в Україні.
Матеріали та методи. Для епідеміологічного аналізу використовували дані сайту www.ukrinfluenza.com.ua, куди вносяться дані про хворих на грипоподібні й тяжкі гострі респіраторні захворювання пацієнтів з 18 лікувальних закладів чотирьох міст країни. Термін дослідження охоплював два сезони: 2020–2021 рр. і 2021–2022 рр. Матеріалом для лабораторних досліджень були носогорлові змиви, одержані від хворих на грипоподібні й тяжкі гострі респіраторні захворювання. Дослідження проводили методом полімеразної ланцюгової реакції (на віруси грипу і SARS-CoV-2) шляхом виділення вірусів грипу на культурах клітин MDCK і MDCK-SIAT і секвенування геному вірусів SARS-CoV-2 на платформі Illumina (iSeq100).
Результати. Запроваджені у зв’язку з пандемією COVID-19 надзвичайні обмежувальні заходи суттєво позначились на циркуляції вірусів грипу як у світі, так і в Україні.
Однак усупереч побоюванням деяких вчених, що новий вірус SARS-CoV-2 може зайняти нішу грипу й витіснити його, цього все ж таки не сталося. Так, дійсно, сезон грипу 2020–2021 рр. минув фактично без грипу. Реєструвались лише поодинокі випадки (менше за 2 % від усіх досліджених зразків від хворих — у наших дослідженнях), а епідемічного поширення віруси грипу не набули ні в світі, ні в Україні. Наступного сезону 2021–2022 рр. із 548 досліджених зразків 12,5 % належали до грипу. Причому абсолютно переважав субтип A(H3N2), а саме штам, подібний до А/Бангладеш/4005/2020. Віруси грипу в країні виявлялися з 48-го тижня 2021 року до 8-го тижня 2022 року. Найбільше їх виявлялося з 51-го тижня 2021 року по 3-й тиждень 2022 року. У цьому сезоні захворюваність на грип реєструвалась у всіх вікових групах з превалюванням у групі дітей до 5 років. Віруси SARS-CoV-2 виявлялися щотижня без перерви протягом усього періоду дослідження. Спади захворюваності на COVID-19, що реєструвались протягом усього періоду спостереження, були пов’язані із зміною циркулюючого збудника (варіанта) вірусу SARS-CoV-2. Так, з березня 2020 року в Україні було зафіксовано 4 хвилі захворюваності на COVID-19, які були асоційовані: з первинним (уханьським) штамом — перша хвиля, альфа-варіантом — друга хвиля, дельта-варіантом — третя хвиля. Остання, четверта хвиля COVID-19 була викликана варіантом омікрон, підваріанти якого продовжують циркулювати. Багато відомих варіантів вірусу SARS-CoV-2, які спричинили підйоми захворюваності в інших країнах і на інших континентах, в Україні реалізовані не були.
Висновки. В епідемічному сезоні 2022–2023 рр. у країні очікується сумісна циркуляція вірусів грипу і SARS-CoV-2 з превалюванням грипу в зимовий період і, ймовірно, SARS-CoV-2 у передепідемічний (осінь) і постепідемічний (весна) період.


Вернуться к номеру