Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №6, 2022

Вернуться к номеру

Ефективність систем ПЛР-діагностики гепатитів В, С, А і Е розробки «Біокор Технолоджі ЛТД»

Авторы: Порва Ю.І. (1), Пігіда Д.С. (2), Облап Р.В. (2), Малієнко В.А. (2), Саютін О.І. (2)
(1) — ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» НАМН України, м. Київ, Україна
(2) — ТОВ «Біокор Текнолоджі ЛТД», м. Київ, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Вступ. Вірусні гепатити є дуже небезпечними й поширеними інфекціями. Так, за даними ВООЗ, у світі нараховується 296 млн хронічно хворих на гепатит В і 58 млн — на гепатит С і щорічно реєструється по 1,5 млн нових випадків захворювання. Гепатит В у 2019 році став причиною смерті 820 000 осіб, гепатит С (2019) — 290 000, гепатит Е (2015) — 44 000, гепатит А (2016) — 7134. У зв’язку з агресією Росії проти України, яка призвела до переміщення величезної кількості людей і погіршення санітарних умов, ситуація з поширенням вірусних гепатитів, особливо А і Е, може погіршитись.
Одним з важливих заходів із запобігання поширенню вірусних гепатитів й успішного їх лікування є своєчасна й вірогідна діагностика. На сучасному етапі метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), який дозволяє швидко й вірогідно ідентифікувати наявність нуклеїнових кислот збудника навіть у наднизьких концентраціях, є одним з найважливіших методів діагностики. На жаль, до недавнього часу Україна майже не мала власного виробництва тест-систем для ПЛР-діагностики, лабораторії використовували набори російського виробництва. Отже, створення українських тест-систем для діагностики збудників хвороб, зокрема гепатитів, є надзвичайно важливим завданням.
Матеріали та методи. Спеціалістами ТОВ «Біокор Текнолоджі ЛТД» були розроблені тест-системи для виявлення РНК вірусів гепатитів А, С, Е і ДНК гепатиту В. У ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» НАМН України було проведено випробування цих наборів.
Усі дослідження проводили на зразках нуклеїнової кислоти, виділеної за допомогою набору реагентів RIBO-prep nucleic acids extraction kit виробництва ФБУН ЦНДІ епідеміології Росдержспоживнагляду (Росія), продукція якого широко використовується у нас під маркою Amplisens.
Результати. Набір Biocore® HBV для виявлення ДНК вірусу гепатиту В було випробувано на зразках, попередньо протестованих на дуже поширених наборах Amplisens HBV-monitor FRT PCR kit. Контрольна панель включала 47 позитивних і 47 негативних зразків. Випробування показали 100% збіг результатів як за позитивними, так і за негативними зразками.
Набір Biocore® HСV для виявлення РНК вірусу гепатиту С також було випробувано на зразках, попередньо протестованих з використанням Amplisens HСV-monitor FRT PCR kit. Кількість зразків була 47 позитивних і 47 негативних. І в цьому випадку результати випробувань збіглись на 100 %.
При тестуванні набору Biocore® HАV на панелі з 36 позитивних і 58 негативних зразків, які також попередньо були випробувані з використанням діагностичного набору Amplisens HАV-FRT PCR kit, збіг результатів також був 100%.
Тестування тест-системи Biocore® HЕV проводили на панелі сертифікованих референсних зразків (1st World Health Organization International Reference Panel for Hepatitis E Virus (HEV) Genotypes for Nucleic Acid Amplification Technique). Вона складалась з 11 зразків, які містили нуклеїнову кислоту вірусу гепатиту Е 4 генотипів у різних концентраціях. Усі позитивні зразки були ідентифіковані як позитивні незалежно від генотипу і концентрації. Серед 85 клінічних зразків плазми крові позитивних виявлено не було.
Висновки. Отже, всі набори показали високу діагностичну чутливість і специфічність. Вона виявилась на рівні контрольних наборів російського виробництва, які широко використовувались в лабораторіях України для виявлення зазначених збудників. Дані набори визнані придатними для використання в практиці клінічних досліджень як засіб підтвердження наявності нуклеїнових кислот відповідних вірусів у клінічних зразках. Нині вони внесені до «Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг» і можуть використовуватись у медичних лабораторіях.


Вернуться к номеру