Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал «Медицина неотложных состояний» Том 18, №6, 2022

Вернуться к номеру

Антибіотикорезистентність мікроорганізмів у хірургічних стаціонарах

Авторы: Рєзніков А.П. (1), Шевчук Т.В. (2)
(1) — КЗВО «Рівненська медична академія» Рівненської обласної ради, м. Рівне, Україна
(2) — Рівненський обласний центр контролю і профілактики хвороб, м. Рівне, Україна

Рубрики: Медицина неотложных состояний

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Вступ. Проблема антибіотикорезистентності мікроорганізмів є однією із найбільш гострих проблем охорони здоров’я і суспільства в цілому. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує проводити моніторинг резистентності мікроорганізмів і вживати відповідних заходів щодо стримування росту їх стійкості до антибіотиків. 
Мета: провести аналіз антибіотикорезистентності мікроорганізмів, виділених із ранової поверхні оперованих пацієнтів у хірургічних стаціонарах Рівненської області з 2018 по 2020 рік.
Методи. Застосовано методи епідеміологічного аналізу. Дослідження чутливості мікроорганізмів до антибіотиків проводились диско-дифузійним методом.
Результати. У 2020 році в хірургічних стаціонарах Рівненської області обстежено 8890 оперованих пацієнтів на мікрофлору ранової поверхні. У 1991 із них (22,4 %) проби виявились позитивними. Серед них найбільшу питому вагу мали такі мікроорганізми, як Staphylococcus spp., Аcinetobacter baumanii, Enterococсus spp., Enterobacter spp., Klebsiella pneumo–niae, Pseudomonas aeruginosa.
У тому числі в 632 (31,7 %) із них були висіяні полірезистентні (стійкі до п’яти і більше антибіотиків) штами мікроорганізмів. Найбільшу питому вагу серед полірезистентних мікроорганізмів мали такі: А.baumanii (87,1 %), K.pneumoniae (66,0 %), P.aeruginosa (61,9 %).
При проведенні подібних досліджень за 2018 рік були висіяні аналогічні мікроорганізми, але питома вага полірезистентних штамів була нижчою. Зокрема, А.baumanii — 82,7 %, K.pneumoniae — 57,2 %, P.аeruginosa — 54,2 %. Найбільше зростання антибіотикорезистентності з 2018 по 2020 рік відмічене в K.pneumoniae — на 8,8 %.
З 1 квітня 2022 року набув чинності наказ МОЗ України від 16.09.2021 № 1971 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360», яким у країні запроваджується рецептурний відпуск антибіотиків в аптеках, що, безумовно, сприятиме запобіганню безконтрольному вживанню антибіотиків населенням.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 1614 від 03.08.2021 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення» з 2022 року запроваджене створення у закладах охорони здоров’я відділів інфекційного контролю, що, безумовно, сприятиме профілактиці поширення госпітальних штамів у стаціонарах і більш раціональному застосуванню антибіотиків, що, у свою чергу, позитивно позначиться на сповільненні зростання антибіотикорезистентності мікроорганізмів. Але, на наш погляд, украй важливо при цьому запроваджувати в країні страхову медицину, що дозволить значно підвищити рівень медичного забезпечення пацієнтів, у тому числі сприятиме запобіганню зростанню антибіотикорезистентності мікроорганізмів.
Висновки. 1. Отже, провідними полірезистентними збудниками в хірургічних відділеннях лікувально-профілактичних закладів Рівненської області залишаються А.baumanii, K.pneumoniae, P.аeruginosa. 2. Резистентність мікроорганізмів до антибіотиків за три роки (2018–2020) значно зросла, що свідчить про неефективність заходів щодо стримування резистентності. 3. Найбільш дієвим заходом щодо стримування резистентності мікроорганізмів до антибіотиків, на наш погляд, буде впровадження страхової медицини.


Вернуться к номеру