Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Oral and General Health Том 3, №3, 2022

Вернуться к номеру

Зміни в нормативно-правовій базі надання медичної стоматологічної допомоги й роботи лікарів стоматологічного профілю

Авторы: Вахненко О.М.
ГО «Асоціація стоматологів України», Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна

Рубрики: Стоматология

Разделы: Справочник специалиста

Версия для печати


Резюме

У статті подано аналіз змін у нормативно-правовій базі надання медичної стоматологічної допомоги й роботи лікарів стоматологічного профілю. Подаються нормативно-правові акти, прийняті за останні роки. Окрема увага приділяється трансформації в системі безперервного професійного розвитку лікарів, проблемам стандартизації стоматологічної допомоги. Подано короткий аналіз роботи групи експертів МОЗ України за напрямами «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортопедична стоматологія», «дитяча стоматологія», «ортодонтія», «стоматологія».

The article presents an analysis of changes in the regulatory framework for the provision of medical dental care and the work of dental professionals. The normative legal acts adopted in recent years are presented. Special attention is paid to the transformation in the system of continuous professional development of doctors, problems of standardization of dental care. A brief analysis of the work of a group of experts from the Ministry of Health of Ukraine in the areas of therapeutic dentistry, surgical dentistry, orthopedic dentistry, children’s dentistry, orthodontics, dentistry is provided.


Ключевые слова

нормативно-правові акти: закони, постанови Кабінету Міністрів, накази Міністерства охорони здоров’я; зміни в системі безперервного професійного розвитку лікарів; стандартизація; група експертів Міністерства охорони здоров’я

regulatory acts: laws, resolutions of the Cabinet of Ministers, orders of the Ministry of Health; changes in the system of continuous professional development of doctors; standardization; group of experts of the Ministry of Health

Останні десять років в Україні відбувається суттєве реформування системи охорони здоров’я. Кардинальні зміни стратегії охорони здоров’я щодо фінансування розпочалися після 2017 року, коли було прийнято низку визначальних нормативно-правових актів у медичній галузі. 
За останні роки відбулася низка змін у нормативно-правовій базі надання медичної стоматологічної допомоги й роботи лікарів стоматологічного профілю. Більшість нормативно-правових актів було прийнято стосовно системи охорони здоров’я в цілому, і вони повною мірою стосуються стоматологічної допомоги.
У 2017 році Верховна Рада України прийняла базові закони щодо трансформації системи охорони здоров’я в Україні. У Законі України від 6 квітня 2017 року № 2002-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» були сформульовані основні зміни в управлінні медичними закладами. Передбачалось упровадження заходів з реформування системи охорони здоров’я України задля створення мережі державних і комунальних медичних закладів з достатнім рівнем самостійності для ефективного й своєчасного медичного забезпечення населення. Заклади охорони здоров’я отримали можливість здобуття фінансової та управлінської автономії для забезпечення фінансових, матеріально-технічних ресурсів системи охорони здоров’я. Цим документом встановлено спрощений порядок реорганізації закладів охорони здоров’я — державних і комунальних установ у казенні підприємства й комунальні некомерційні підприємства. Кошти, не використані закладом охорони здоров’я (крім державних і комунальних установ) у поточному році, не вилучались і використовувалися надалі на фінансування діяльності закладу (зокрема, оновлення матеріально-технічної бази). Урегульовано окремі питання, пов’язані з договорами про медичне обслуговування населення, які будуть укладатись відповідно до спеціального порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Радикальні зміни у фінансуванні закладів охорони здоров’я були запроваджені з прийняттям Закону України № 2168-VIII від 19.10.2017 «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Відповідно до цього закону було створено Національну службу здоров’я України, на яку було покладено функції фінансування закладів охорони здоров’я.
Окрім того:
— закон визначає державні фінансові гарантії надання необхідних пацієнтам послуг з медичного обслуговування (медичних послуг) і лікарських засобів належної якості за рахунок коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій;
— програмою медичних гарантій визначаються перелік і обсяг медичних послуг і лікарських засобів, оплата яких гарантується за рахунок коштів Державного бюджету України;
— медичні послуги й лікарські засоби, що не включені до програми медичних гарантій, не підлягають оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію програми медичних гарантій, але можуть покриватися за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію відповідних державних програм і заходів, місцевих бюджетів, медичного страхування, юридичних і фізичних осіб та з інших джерел, не заборонених законодавством.

Трансформація в системі безперервного професійного розвитку лікарів

З 2018 року започатковано становлення й подальший розвиток системи безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я. Початок було покладено Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 302 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я». 27.02.2019 розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Стратегію розвитку медичної освіти в Україні. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725 затверджено Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних і фармацевтичних працівників. Було видано Наказ Міністерства охорони здоров’я від 22.02.2019 № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 березня 2019 р., № 293/33264). Також були внесені деякі зміни до вищеназваних наказів Наказом Міністерства охорони здоров’я від 19.01.2021 № 74 «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5.03.2021 № 319/35941). У цих двох наказах затверджувалися зміни в системі безперервного професійного розвитку лікарів у зв’язку з пандемією Covid-19.
Наказом МОЗ України від 22.06.2021 № 1254 «Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію» внесено такі зміни щодо медичних спеціальностей стоматологічного профілю.
Тривалість інтернатури зі стоматології скорочено, вона становить 1 рік.
Також змінена тривалість спеціалізації:
— дитяча стоматологія — 3 місяці;
— терапевтична стоматологія — 3 місяці;
— ортопедична стоматологія — 3 місяці;
— пародонтологія — 6 місяців;
— ортодонтія — 6 місяців;
— хірургічна стоматологія — 6 місяців;
— щелепно-лицева хірургія — 9 місяців. 
Також до 6 існуючих спеціальностей стоматологічного профілю було додано ще 2: «щелепно-лицева хірургія» і «пародонтологія» (відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23.04.2021 № 799 і від 15.02.2022 № 293).
Наказом МОЗ України від 22.09.2017 № 1126 «Про внесення змін до Державних санітарних правил і норм «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур» змінено вимоги до влаштування й експлуатації рентгенівських кабінетів у стоматології. Відповідно до даного наказу ці вимоги значно послаблені. Так, наприклад, можливе відкриття й облаштування рентгенівського кабінету, якщо стоматологічний заклад або ФОП має приміщення в житловому будинку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 285 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» прийнято оновлені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики. Суттєвих змін у ліцензійних умовах цією постановою не передбачено.
Порядок акредитації закладу охорони здоров’я було суттєво змінено Постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 921, від 8 лютого 2017 року № 68 і від 13 березня 2019 року № 215. Акредитація закладу охорони здоров’я стала добровільною. Тобто стоматологічна структура сама вирішує, чи проходити акредитацію, чи ні, і це не матиме ніяких юридичних наслідків.
Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28.02.2020 № 590 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» з 1 вересня 2021 року втрачає чинність Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 23 листопада 2004 року № 566 «Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями «ортопедична стоматологія», «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортодонтія», «дитяча терапевтична стоматологія», «дитяча хірургічна стоматологія».
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.08.2021 № 1852 дію наказу відтерміновано до 1 вересня 2022 року.

Стандартизація стоматологічної допомоги 

Стоматологи всіх спеціальностей керувалися відповідними нормативами надання медичної стоматологічної допомоги. Але у 2015 році визнано таким, що втратив чинність, Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 28.12.2002 № 507 «Нормативи надання медичної допомоги населенню в амбулаторно-поліклінічних закладах».
Цим наказом були затверджені:
— класифікатори процедур за всіма стоматологічними спеціальностями (час, витрачений на процедуру, та оцінка в умовних одиницях працеємкості);
— методи діагностики й лікування за нозологіями;
— можливі ускладнення стоматологічних захворювань;
— методики надання невідкладної стоматологічної допомоги та її обсяги до виведення із гострого стану;
— гарантійні терміни на види стоматологічної допомоги;
— норми навантаження лікаря-стоматолога.
Усе це внормовувало роботу лікарів стоматологічного профілю незалежно від форми власності й підпорядкування. На заміну цього ніякого нормативно-правового документа створено не було.
Було сформовано мультидисциплінарні робочі групи з розробки галузевих стандартів медичної допомоги за всіма стоматологічними спеціальностями та відповідними темами (Наказ МОЗ України від 06.12.2021 № 2711 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2020 року № 1908»). Ці групи працюють над підготовкою проєктів галузевих стандартів.

Робота групи експертів МОЗ України за напрямами «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортопедична стоматологія», «дитяча стоматологія», «ортодонтія», «стоматологія»

У Міністерстві охорони здоров’я України функціонує група експертів МОЗ України за напрямами «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортопедична стоматологія», «дитяча стоматологія», «ортодонтія», «стоматологія».
Наказами Міністерства охорони здоров’я від 28.10.2020 № 2455 і від 20.01.2021 № 88 було затверджено новий склад цієї групи. До групи увійшли:
— Варес Ян — завідувач кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького;
— Вахненко Олександр — доцент кафедри стоматології Інституту стоматології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика;
— Дрогомирецька Мирослава — завідувач кафедри ортодонтії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика;
— Ожоган Зіновій — завідувач кафедри ортопедичної стоматології Івано-Франківського національного медичного університету;
— Павленко Олексій — завідувач кафедри стоматології Інституту стоматології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика;
— Солонько Галина — доцент кафедри стоматології дитячого віку Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького;
— Трубка Ірина — завідувач кафедри стоматології дитячого віку Інституту стоматології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика;
— Удод Олександр — професор кафедри стоматології № 1 Донецького національного медичного університету;
— Дахно Лариса — доцент кафедри стоматології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика;
— Дубнов Артем — лікар стоматолог-хірург, МЦ «OrthoPro»;
— Копчак Андрій — професор кафедри стоматології Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
За поданням проєктів відповідних документів, підготовлених групою експертів, було запроваджено спеціальності «щелепно-лицева хірургія» і «пародонтологія» (відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23.04.2021 № 799 і від 15.02.2022 № 293).
Також за поданням проєктів відповідних документів, підготовлених групою експертів, було сформовано мультидисциплінарні робочі групи з розробки галузевих стандартів медичної допомоги за всіма стоматологічними спеціальностями та відповідними темами (Наказ МОЗ України від 06.12.2021 № 2711 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2020 року № 1908»). Ці групи працюють над підготовкою проєктів галузевих стандартів.
Групою експертів прийняті відповідні рішення, підготовлені проєкти нормативно-правових документів, які направлені керівництву Міністерства охорони здоров’я для затвердження:
— про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2021 р. № 31 «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти»;
— діяльність і структура стоматологічної служби України сьогодні та стратегія її розвитку на перспективу;
— стратегія створення і розвитку університетських клінік, відносини клінічних кафедр з державними, комунальними та приватними структурами, на базі яких вони функціонують;
— про підготовку і проведення ІІ з’їзду стоматологів України під патронатом Міністерства охорони здоров’я України;
— стан і аналіз медичної стоматологічної допомоги населенню України за 2020 рік по результатам статистичних звітів; 
— нормативно-правова регламентація діяльності фахівця зі спеціальності «гігієніст зубний»; 
— пропозиції щодо формування Програми медичних гарантій на 2022 рік з медичної стоматологічної допомоги. Співпраця з Національною службою здоров’я України;
— стан надання ортопедичної стоматологічної допомоги в Україні та можливості її удосконалення. Аналіз і зміни до чинних нормативно-правових актів, що регулюють роботу ортопедичної стоматологічної служби;
— розгляд пропозицій щодо планування конференцій, конгресів, симпозіумів, з’їздів на 2022 рік за стоматологічними напрямками.
На початку 2022 року відбулося засідання групи експертів, на якому розглянуто проєкт Наказу Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження нормативів надання медичної стоматологічної допомоги та показників якості медичної стоматологічної допомоги» загальним об’ємом 126 сторінок. Проєкт схвалено і направлено керівництву Міністерства охорони здоров’я для затвердження.
Після запровадження в Україні воєнного стану засідання групи експертів не відбувалося.

Висновки

За останні роки відбулася низка змін у нормативно-правовій базі надання медичної стоматологічної допомоги й роботи лікарів стоматологічного профілю. Запроваджено 2 нові стоматологічні спеціальності: «щелепно-лицева хірургія» і «пародонтологія». Внесено суттєві зміни в Положення про інтернатуру і вторинну лікарську спеціалізацію. Підготовлено низку проєктів нормативно-правових документів щодо профілактики основних стоматологічних захворювань, діяльності університетських клінік, галузевих стандартів стоматологічної допомоги та ін. Усі ці проєкти вимагають негайного прийняття з метою регламентації надання сучасної медичної стоматологічної допомоги.
Конфлікт інтересів. Автор заявляє про відсутність конфлікту інтересів і власної фінансової зацікавленості при підготовці даної статті. 
 
Отримано/Received 23.06.2022
Рецензовано/Revised 02.07.2022
Прийнято до друку/Accepted 12.07.2022
 

Список литературы

1. Мазур І.П., Лехан В.М., Рибачук А.В. Трансформації стоматологічної галузі за період незалежності України та їх вплив на доступність стоматологічної допомоги. Медичні перспективи. 2022. № 1. С. 184-192.
2. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я: Закон України від 6 квітня 2017 року № 2002-VIII.
3. Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення: Закон України від 19.10.2017 № 2168-VII.
4. Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями «ортопедична стоматологія», «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортодонтія», «дитяча терапевтична стоматологія», «дитяча хірургічна стоматологія»: Наказ МОЗ України № 566 від 23 листопада 2004 р.
5. Про затвердження нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги: Наказ МОЗ України № 507 від 28.12.2002.
6. Національна стратегія реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015–2020 років. Стратегічна дорадча група з питань реформування системи охорони здоров’я в Україні. 2015. 41 с.
7.  Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я. Постанова Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 302.
8. Про затвердження Положення про інтернатуру та вторинну лікарську (провізорську) спеціалізацію: Наказ МОЗ України від 22.06.2021 № 1254.
9. Про внесення змін до Державних санітарних правил і норм «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур»: Наказ МОЗ України від 22.09.2017 № 1126.
10. Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики: Постанова Кабінету міністрів України від 2 березня 2016 р. № 285.
11. Про затвердження Порядку акредитації закладу охорони здоров’я (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 678 від 21.06.2001, № 134 від 14.02.2002, № 1035 від 10.11.2010, № 1216 від 17.12.2012, № 329 від 27.05.2015, № 921 від 11.11.2015): Постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. № 765.

Вернуться к номеру