Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Oral and General Health Том 3, №3, 2022

Вернуться к номеру

Оцінювання впливу тютюнопаління на показники стану здоров’я ротової порожнини у підлітків

Авторы: Закут Яра Салах
Харківський національний медичний університет, м. Харків, Україна

Рубрики: Стоматология

Разделы: Медицинские форумы

Версия для печати

Актуальність
Одним із важливих факторів ризику розвитку захворювань порожнини рота є тютюнопаління [1]. При цьому даний факт не залежить від віку. Однак особливо негативного наслідку тютюнозалежність завдає здоров’ю осіб молодого віку, зокрема справляє руйнівний вплив як на організм взагалі, так і на стан порожнини рота зокрема [2]. На жаль, на сьогодні тютюнопаління призводить до серйозних соціальних і медичних проблем.
Мета роботи: вивчення стану здоров’я ротової порожнини у підлітків при активному тютюнопалінні та порівняння з таким у підлітків, які не палять. 
Матеріали та методи 
Дослідження проводилось за участю 32 підлітків віком від 15 до 18 років, які були розподілені на дві групи. Основну групу становили 22 дитини, в яких середній стаж паління дорівнював 18 міс. До контрольної групи увійшли 10 дітей, які на момент обстеження були соматично здоровими та ніколи не палили. Проведене клінічне стоматологічне обстеження з використанням: 
1) індексу поширеності карієсу постійних зубів; 
2) визначення рівня гігієни порожнини рота за індексами Гріна — Вермільйона та Федорова — Володкіної за допомогою забарвлення поверхонь зубів стандартним барвником «Колор-тест № 1»; 
3) визначення поширеності запалення ясен за допомогою індексу потреби в лікуванні хвороб пародонта (РМА) за допомогою барвника «Колор тест № 3».
Результати та обговорення 
Поширеними скаргами в усіх підлітків є чутливість зубів, наявність мінералізованих зубних відкладень; основною скаргою в підлітків, які палять, є кровоточивість ясен під час чищення зубів, а також наявність неприємного запаху з рота. Показник поширеності карієсу постійних зубів серед усіх підлітків становив 95 %. Інтенсивність каріозного процесу в основній групі виявилася високою — 6,11 ± 0,29, у контрольній групі — середньої інтенсивності, 4,25 ± 0,27. 
Оцінюючи гігієну порожнини рота за індексом Федорова — Володкіної, встановили незадовільний рівень основної групи — 2,5 ± 0,37 та задовільний рівень контрольної групи — 1,65 ± 0,21.
Індекс Гріна — Вермільйона в основній групі був незадовільним і в середньому становив 1,9 ± 0,05, а у контрольній групі — задовільним і дорівнював 0,79 ± 0,19.
Індекс РМА у групі підлітків, які палять, становив 36,00 ± 0,06 %, а в дітей, які не палять, — 14,000 ± 0,025 %. 
Висновки 
При аналізі отриманих результатів комплексного дослідження стає зрозумілим взаємний зв’язок між тютюнопалінням і погіршенням стану гігієни порожнини рота та показниками, що характеризують запалення ясен. Максимальне обмеження й усунення цього фактора вже з юнацького віку є актуальною проблемою клінічної стоматології. Важливо націлити підлітків на програми з припинення паління. Це допоможе подолати шкідливі звички та мати добре здоров’я.

Список литературы

1. Popova T.M., Kryvenko L.S., Tishchenko O.V., Nakonechna O.A., Podrigalo L.V., Nessonova T.D., Gargin V.V. Effect of electronic cigarettes on oral microbial flora. Journal of Pharmacy and Nutrition Sciences. 2021. № 11(1). Р. 54-64. doi: 10.29169/1927-5951.2021.11.08.
2. Hasiuk P.A., Malko N.V., Vorobets A.B., Ivan-chyshyn V.V., Rosolovska S.O., Korniienko M.M., Bede-nyuk O.A. The intensity of chronic catarrhal gingivitis in children depending on the age. Wiadomosci lekarskie (Warsaw, Poland, 1960). 2020. № 73(5). Р. 846-849.

Вернуться к номеру